Projekt domu energooszczędnego taniego w budowie

Często w mailach od Was dostaję informację, że wycena budowy danego projektu domu w tej technologii wychodzi bardzo drogo.

Tu muszę się z Wami zgodzić, bo u nas na początku było podobnie. Pierwszy projekt, jaki wysłaliśmy do wyceny, otworzył nam „delikatnie” oczy. Mimo metrażu zbliżonego do naszego obecnego domu, wycena okazała się niemal 2x droższa. Był to dom z garażem w bryle budynku, z czterospadowym dachem, jaskółkami, lukarnami, balkonami itd.

Po przebytych wielu rozmowach z fachowcami, przewertowanych setkach stron internetowych i magazynów budowlanych oraz sporej ilości otrzymanych wycen budowy domu, doszliśmy do pewnych wniosków. To one wykreowały nam wymagania dotyczące tego,  jak powinien wyglądać projekt domu niedrogiego w budowie i energooszczędnego zarazem.

W poście Jak zaoszczędzić przy budowie domu prefabrykowanego przedstawiłam kilka zasad, które obniżają koszty budowy, ale dziś chciałabym to przedstawić w sposób bardziej obrazowy, bo podobno język obrazkowy przemawia do nas  najbardziej 😉

Jak powinien wyglądać projekt domu taniego w budowie?

1.Garaż, a w zasadzie jego brak

Garaż w bryle budynku budowany w tej technologii, to po prostu kolejne dodatkowe metry domu. Ściany w garażu nie są konstruowane inaczej, niż ściany w całej reszcie domu, a 30m2 garażu, to dodatkowo jakieś 50 tys. zł. Lepiej poszukać projektu bez garażu w bryle albo dobudować go później inną metodą lub po prostu postawić wiatę garażową. Na szczęście jest bardzo dużo projektów domów bez garażu i jest w czym wybierać.

Armanda XS BIS
Bardzo ładny, zgrabny domek z elewacją w nowoczesny stylu, Armanda XS BIS WOK 1068

Tutaj bardziej tradycyjnie, ale od razu z wiatą na samochód.

Dom przy Cyprysowej 20
Projekt domu z wiatą zamiast garażu, Dom przy Cyprysowej 20 KRK1242

Tego typu projektu są zazwyczaj tak skonstruowane, że bez problemu można w późniejszym czasie dobudować garaż do którejś ze ścian bocznych.

2. Dach

Im mniejsza powierzchnia dachu, a także im mniej na nim udziwnień, tym lepiej. Okazuje się, że lepiej nie tylko dla naszej kieszeni, ale też dla parametrów cieplnych przyszłego domu. Każde załamanie dachu, to dodatkowa możliwość mostków termicznych, a mostki termiczne, to po prostu przerwanie ciągłości izolacji budynku. Łatwo sobie wyobrazić, że przy dachu płaskim, jednospadowym lub dwuspadowym ta ciągłość izolacji zostaje przerwana minimalnie albo wcale, w przeciwieństwie do dachu z wieloma załamaniami.

Ponadto dach w domu np. 117 m2 , będzie miał dużo większą powierzchnię, gdy będzie to budynek parterowy, niż w domu z użytkowym poddaszem o tych samych gabarytach użytkowych. Poniżej przykładowe porównanie.

porownanie
Dom parterowy 116,6 m2, pow. dachu 253 m2, Irysek 4 BSE1107
resize$915-915-1
Dom z poddaszem 117,2 m2, pow. dachu 160,7 m2, Dom przy Cyprysowej 12 KRK1230

Obecnie jest dostępnych bardzo dużo gotowych projektów z płaskim lub jednospadowym dachem, które nie przypominają słynnej „kostki” sprzed lat, są bardzo ciekawe projektowo, funkcjonalnie i posiadają nowoczesny wygląd, a przy tym często są bardzo energooszczędne.

Przykładowy projekt domu z dachem płaskim:

Projekt parterowy 2
Parterowy 2 WAW1012

Projekt z dachem jednospadowym:

Otulony
Projekt domu z jednospadowym dachem, Otulony WOX1036

3. Okna

Na oknach oszczędzać zanadto nie powinniśmy. Muszą mieć dobre parametry przenikalności cieplnej i co chyba najważniejsze muszą być bardzo dobrze zamontowane. Niestety nawet najlepsze okna izolacyjne, mogą nie spełniać swojej roli, jeśli zostaną niepoprawnie osadzone.

Ponadto, również istotną rzeczą dla projektu domu energooszczędnego jest usytuowanie okien. Okna powinny znajdować się w jak największej ilości od strony południowej, a od strony północnej i wschodniej ich powierzchnia powinna być jak najmniejsza. Myślę, że w tym względzie również nie będzie problemu z odnalezieniem odpowiedniego projektu, a zawsze w fazie adaptacji można z jakiegoś okna zrezygnować lub je zmniejszyć.

projekt domu energooszczędnego Oslo
Duża ilość przeszkleń na jednej ścianie domu, Oslo WOX1035

4. Prosta bryła budynku

Im prostszy dom, tym łatwiejszy w budowie, a więc i tańszy. Tu zasady podobne, jak przy dachu – im więcej załamań, wykuszy, jaskółek, wieżyczek i innych udziwnień, tym więcej mostków termicznych. Stawiamy na prostotę, która zawsze będzie w modzie.

Poniżej tradycyjny projekt domu, bez balkonów, jaskółek o prostokątnej bryle z dwuspadowym dachem:

murator moje miejsce
Murator M03 Moje miejsce (etap II) WAJ2246

Albo nowoczesny dom z dwuspadowym dachem:

poznany
Projekt domu Murator C350 Poznany WAJ 3634

Wybór gotowych projektów na rynku jest naprawdę bardzo duży. Mam nadzieję, że teraz łatwiej uda się wybrać projekt domu idealnie dopasowany do waszych potrzeb, który będzie odpowiadał indywidualnym możliwościom finansowym, a przy tym będzie dbał o nasze środowisko. Bo nietrudno wybudować energooszczędny dom, mając nieograniczone możliwości finansowe, dużo trudniej, gdy chcemy zmieścić się w odpowiednio niedużej kwocie. Trzymając się powyższych zasad jest to jednak możliwe.

 

Pozdrawiamy,

PapierowyDom

 

Reklamy

4 myśli w temacie “Projekt domu energooszczędnego taniego w budowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s