Stacja uzdatniania wody- plusy i minusy

 

W rejonie, w którym mieszkamy (okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej), taki sprzęt to wręcz „must have”. Mamy niesamowicie kamienistą wodę, wszystkie sprzęty, krany, umywalki w poprzednim domu były potwornie zakamienione i ciężko było z tym walczyć. Już pierwszego dnia, po pozbyciu się osadu np. na umywalce, kamień pojawiał się tam ponownie. Była to po prostu walka z wiatrakami.

Woda źle wpływała również na naszą skórę, szczególnie, że w rodzinie mamy osoby z AZS, a twarda woda wysusza skórę podwójnie. Nie do zniesienia było uczucie suchości i ciągnięcia na skórze, dlatego bardzo ważnym elementem w naszym domu było zainstalowanie uzdatniacza, który by tę wodę odpowiednio zmiękczał.

Instalacja uzdatniacza w domu

Uzdatniacz został zainstalowany przed rozprowadzeniem wody po całym domu, oprócz wyjścia wody na zewnątrz, dzięki temu pozbyliśmy się zupełnie problemu kamienia i osadu na sprzętach, umywalkach i kranach, a także poczuliśmy różnicę na własnej skórze.

20161115_173819

Jednak początkowo zauważyliśmy pewien minus, zmiękczona woda smakowała po prostu słono, herbata na tej wodzie była nie do wypicia. Wystarczyło jednak zmniejszyć odrobinę na uzdatniaczu pobór soli i to załatwiło sprawę. Początkowo ustawiony był na wodę o jeszcze większej twardości.

System uzdatniania jest niemalże bezobsługowy, wystarczy ok. raz w miesiącu wsypać worek soli. Nasz uzdatniacz ma dużą pojemność, dlatego zasypujemy go solą(ok. 3 worki) i mamy spokój na 3-4 miesiące.

Plusy i minusy wody uzdatnionej

Na plus:

  • brak osadu z kamienia na umywalkach, kranach, płytkach itd…
  • wydłużona żywotność sprzętów typu pralka, zmywarka, dzięki braku osadzającego się kamienia
  • mniejsze koszty użytkowania sprzętów, nie trzeba kupować soli do zmywarki, ani też czyścić dodatkowo z kamienia pralki, ekspresu do kawy itd.
  • mniejsze zużycie proszków i płynów do prania, bo plamy spierają się łatwiej
  • skóra po kąpieli nie jest wysuszona i zaczerwieniona, jak to było w przypadku wody nieuzdatnionej i nie trzeba jej non stop nawilżać dodatkowymi kremami i balsamami
  • system uzdatniania wody jest bezobsługowy

Na minus:

  • co jakiś czas trzeba kupować sól w workach, koszt ok. 25 zł/mc
  • regeneracja systemu uzdatniania (regeneracja złoża odbywa się bez udziału jakiejkolwiek naszej pomocy, regeneruje się co 5m3) emituje duży hałas, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę podczas lokacji tego systemu, ponadto regeneracja zużywa ok. 200l wody
  • jest to kolejne urządzenie elektryczne, ale raczej o znikomej ilości poboru kwh

Instalacja uzdatniacza wody w naszym domu, to był zakup, który wg nas bardzo się opłacił. Chociaż nie chodzi tutaj o kategorię opłacalności finansowej, a raczej zwiększonego komfortu funkcjonowania naszego domu, jak i nas samych 😉

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s