Grzanie wody pompą ciepła CWU

Następny wpis z cyklu . Dziś na tapecie pompa ciepła, którą wykorzystujemy do ogrzania wody użytkowej w naszym domu.

Zwykły bojler/termę mieliśmy w starym mieszkaniu i niestety nie była to oszczędna opcja grzania wody, dlatego zdecydowaliśmy się na pompę ciepła, która wg producenta ma wskaźnik efektywności COP = 3,49.

Co to jest ten COP?

Wtajemniczeni na pewno wiedzą co oznacza COP, ale dla tych mniej zorientowanych wyjaśnię, że jest to współczynnik wskazujący w jakim stopniu urządzenie wykorzystuje darmowe ciepło ze środowiska naturalnego, w stosunku do zużytego prądu. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Jednak w zależności od kilku czynników, wskazania COP dla tej samej pompy ciepła, mogą być różne. Jednym z tych czynników jest temperatura dolnego źródła ciepła (powietrze, grunt, woda, w zależności od rodzaju pompy). Przy wyższej temperaturze, sprawność będzie większa, a contrario, przy niższej – sprawność mniejsza. Producenci zazwyczaj podają tę największą wartość.

Nasze doświadczenia

Zamontowaliśmy w swoim domu pompę ciepła powietrzną znanej polskiej firmy ze zbiornikiem o pojemności 200 litrów.

Inked20161115_173811_LI

Z tego urządzenia jesteśmy bardzo zadowoleni. Woda jest dogrzewana do ustawionych przez nas 45 stopni w 1,5h i włącza się podczas trwania taniej taryfy. Zbiornik ma 200l pojemności i dzięki temu raz nagrzana woda jest długo ciepła. Pompa posiada bardzo prosty i funkcjonalny sterownik. Ustawiliśmy pompę na odpowiednie godziny w danych dniach tygodnia i sama się załącza i wyłącza w odpowiednim czasie, więc jest zupełnie bezobsługowa. Można ją ustawić osobno na poszczególne dni tygodnia albo inaczej w weekendy, a inaczej w dni powszednie.

Inked20161115_174041_LI
Sterownik pompy ciepła

 

Mniej więcej raz w tygodniu informuje o tym, że należy załączyć system antylegionella. Wystarczy wówczas wcisnąć odpowiednią ikonkę na wyświetlaczu i załącza się mechanizm, w którym oprócz działania pompy, równocześnie grzeje zwykła grzałka elektryczna i dogrzewa wodę do wyższych temperatur.

W zimie pompa pobierała ciepło z wnętrza domu, teraz pobiera z zewnątrz.

Ktoś może powie co to jest 45 stopni? Otóż wątpię, że znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie wykąpać się w 45 stopniach. Woda o takiej temperaturze jest po prostu za gorąca, powinna wynosić ok. 37 stopni, tyle co temperatura naszego ciała. Wcześniej, mając piec na eko-groszek, trzeba było ustawić go na 60 stopni, żeby woda lecąca z kranu była ciepła, porównywalna w odczuciu do tej, którą mamy z pompy przy ustawieniu na 45 stopni.

Koszty użytkowania pompy ciepła

Tak jak pisaliśmy kilka postów wcześniej, na temat kosztów ogrzewania prądem, nie jesteśmy w stanie wyszczególnić dokładnego zużycia energii danego urządzenia. Jednakże biorąc pod uwagę, że każdy sprzęt u nas w domu, łącznie z ogrzewaniem jest na prąd, to koszty obsługi pompy ciepła muszą być niewielkie.

Pompa chodzi każdego dnia przez 1,5h w taniej taryfie. Producent twierdzi, że roczne zużycie energii dla danego urządzenia wynosi 680 kwh, czyli przy taniej taryfie jakieś 230 zł/rok. Wszystko jednak zależy, na jaką temperaturę pompa jest ustawiona i jak często się załącza. W każdym razie, patrząc po naszych rachunkach za prąd, pompa ciepła nie może zużywać zbyt dużo energii.

Opcja chłodzenia w pompie ciepła

Ciekawym skutkiem ubocznym pompy do cwu jest schładzanie pomieszczeń w lecie. Często możemy usłyszeć w reklamach tego typu urządzeń, że pompa ciepła posiada dodatkową opcję klimatyzowania domu. Nie jest to żadna dodatkowa opcja, tylko jak wspomniałam, skutek uboczny. Schłodzone powietrze jest wydalane z pompy za pomocą przewodów/rur na zewnątrz w zimie, a w lecie możemy strumień schłodzonego powietrza nakierować na pomieszczenie, w którym pompa się znajduje, bądź inne pomieszczenie, np. spiżarkę. Podczas pracy pompy, zimne powietrze jest wyrzucane i  faktycznie jest ona w stanie schłodzić trochę wnętrze naszego domu.

Zrobiliśmy ostatnio mały test. Nasza pompa stoi w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym na parterze, w momencie kiedy pracowała przez 1,5 h, schłodziła nie tylko pomieszczenie, w którym stoi, ale również salon i hol o 0,7 stopnia. Z tym, że nie za bardzo miała co schładzać, bo temperatura wyjściowa wynosiła 22 stopnie. Jak się to sprawdzi przy większych upałach, to się dopiero przekonamy.

My osobiście polecamy każdemu takie rozwiązanie ogrzewania wody użytkowej, bo u nas jak najbardziej się sprawdza, tanio, wygodnie, bezobsługowo.

Reklamy

6 myśli w temacie “Grzanie wody pompą ciepła CWU

  1. Koszt naszej pompy to 6 tys. zł. Nie trzeba jakichś specjalnych instalacji. (Podłączenie do prądu, otwory w ścianie i podlaczego do wody) My początkowo planowaliśmy zwykły bojler elektryczny , w ostatniej chwili zdecydowaliśmy się na pompę. Podłączył nam ją nasz hydraulik, który kładł instalację. Nie musi być uwzgledniona w projekcie.

   Polubienie

 1. Jak realizujecie pobieranie powietrza z domu (zima) / z dworu (lato)?

  Czy z domu oznacza, że zdejmujecie tą srebrną rurę i powietrze jest zasysane z pomieszczenia gospodarczego, czy może pobierane jest inną rurą gdzieś z domu?

  Jak to się ma do rekuperacji? Czy pompa nie zabiera ciepłego powietrza rekuperacji tym sam obniżając jej sprawność?

  Polubienie

  1. Dokładnie tak, jak Pan napisał. Latem, wiosną, jesienią, (gdy temp. zewnętrzna min. 7 stopni) powietrze przez rurę pobierane jest z zewnątrz. Natomiast zimą rurę zdejmujemy, otwór szczelnie zamykamy, a powietrze pobierane jest z pomieszczenia gospodarczego. Powietrze może być pobierane tez z innych miejsc, np. z garażu, który znajduje się w bryle budynku, ale także z każdego innego miejsca w domu- kwestia odpowiedniego rozłożenia instalacji. Podobnie z powietrzem wyrzucanym- zimą wyrzucane jest na zewnątrz, natomiast latem może być wyrzucane do środka i może schłodzić dane pomieszczenie, np. spiżarnię – tutaj też kwestia odpowiedniego poprowadzenia rur w domu.

   Natomiast co do rekuperacji. Faktycznie pompa pobiera ciepło z domu, tym samym obniżając temperaturę pomieszczenia skąd powietrze jest pobierane. Co za tym idzie obniża też powietrze pobierane przez rekuperację, ale są to minimalne różnice i nie bardzo odczuwalne. Można też zamiast pompy ciepła, używać w zimie grzałki elektrycznej, która jest wbudowana w pc , czasem (ale rzadko) z tego korzystamy.

   Ogólnie sprzęt polecam, bo z niego jesteśmy bardzo zadowoleni.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s