Ocena działania wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Kolejny wpis z cyklu podsumowujących. Tym razem kilka słów na temat wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy taki system faktycznie sprawdza się w domu? A także kilka uwag dla potencjalnych inwestorów.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

System wentylacji był pierwszą instalacją zamontowaną w naszym domu, ale niestety też pierwszą, z którą były największe problemy już po zamieszkaniu.

Problemy wyniknęły z pewnego niedomówienia z firmą instalatorską, ze zbyt taśmowego podejścia do inwestorów, czyli do nas i z tego, że była to jedyna instalacja, której nie rozkminialiśmy osobiście. Zaufaliśmy profesjonalistom, którzy na co dzień współpracują z firmą stawiającą domy prefabrykowane.

Ocieplenie kanałów wentylacyjnych – warunek konieczny sprawnego działania systemu

kanały wentylacyjne

Podczas montażu rur wentylacyjnych konsultowaliśmy z instalatorami, czy należy dodatkowo ocieplać kanały wentylacyjne, bowiem szczyt poddasza będzie nieocieplony. Wtedy stwierdzono, że wystarczy na tym nieocieplonym poddaszu ocieplić jedynie miejsce, w którym będzie stał rekuperator. Tak też zrobiliśmy, na poddaszu powstało małe ocieplone pomieszczenie, w którym stanął rekuperator. Wszystko było dobrze do momentu nadejścia srogich (-25 stopni) mrozów. Na suficie w dwóch miejscach przy otworach wentylacyjnych zaczęła kapać woda. Pojawiła się zbyt duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem domu, a powietrzem przechodzącym w kanałach na nieocieplonym poddaszu i powietrze zaczęło się skraplać.

Powód –  nieocieplone kanały wentylacyjne na poddaszu i w ściankach kolankowych. Serwis został wezwany, niestety stwierdzono, że to nasza wina, bo oni myśleli, że poddasze będzie ocieplone do samego szczytu, bo zazwyczaj tak się robi. Sporo niezbyt miłych rozmów telefonicznych oraz wymian mailowych niestety nie załatwiły sprawy. Musieliśmy jak najszybciej docieplić wszystko na własny koszt. Kanały w ścianach kolankowych zostały docieplone, a na poddaszu na rurach położyliśmy kołderkę z wełny. Sytuacja się polepszyła, ale sprawność systemu nie była dla nas do końca zadowalająca (będziemy musieli docieplić jednak poddasze do szczytu). Zatem przestroga zarówno dla nas, jak i przyszłych inwestorów- trzeba dużo czytać i samemu stawać się fachowcem od wszystkiego (niestety), a po drugie, należy dokładnie i dobrze docieplić kanały wentylacyjne. Same w sobie są docieplone wełną i owinięte srebrną folią, ale jeśli przechodzą przez miejsca nieocieplone, to trzeba koniecznie kanały docieplić, im grubsza warstwa docieplenia, tym lepiej i efektywniejsza sprawność systemu.

Jednak mimo początkowych przejść z rekuperacją, jesteśmy bardzo zadowoleni, że takową instalację posiadamy. Jakie zauważyliśmy plusy podczas półrocznego użytkowania?

Plusy rekuperacji:

 • w pokojach, których nie ogrzewaliśmy była stała temperatura 17-18 stopni, bowiem niejako przy okazji, rozprowadzane było ciepłe powietrze z innych pomieszczeń;
 • świeże, przefiltrowane powietrze w każdym pomieszczeniu;
 • suche łazienki po chwili od wzięcia prysznica, również po krótkim czasie suche ręczniki;
 • zero jakiejkolwiek wilgoci, również w pomieszczeniach tzw. „mokrych”;
 • bardzo sprawne przewietrzanie pomieszczeń w zimie, szczególnie istotne przy dużej liczbie gości w domu – nie ma potrzeby otwierać okien
 • cicha praca; pracę rekuperatora słychać w  zasadzie tylko przy wietrzeniu, czyli przy 100% wymianie powietrza, przy codziennym użytkowaniu nawiewy są niewyczuwalne i niesłyszalne
 • nie otwierając okien, nie mamy w domu niepożądanych gości -much, komarów i innych stworzonek

Minusy rekuperacji

 • kolejne urządzenie na prąd, aczkolwiek koszty używania tego urządzenia, nie są na pewno duże
 • przy wysokich temperaturach należy ustawić nawiewy na minimum, w przeciwnym wypadku 30 stopniowe upały będziemy mieli również w domu;
 • w lecie lepiej wietrzyć pomieszczenia przez otwieranie okien. W ten sposób wywietrzymy pomieszczenia dużo szybciej, aniżeli przez wentylację mechaniczną, nawet jeśli nawiewy ustawimy na 100%;
 • w lecie należy mieć inne ustawienia bypass-u w dzień, a inne w nocy;
 • wymiana filtrów, oryginalne filtry są zazwyczaj dosyć drogie, ale można kupić filtr o odpowiednich parametrach na metry i docinać samodzielnie do ramki. My, specjalnie do tego celu zakupiliśmy specjalną ramkę ‚cleanpad frame’ do rekuperatora Thessla Green Air Pack oraz 5m2 tkaniny filtracyjnej (chyb zapas na kilka lat). Filtry wymieniane są z różną częstotliwością, w zależności od pory roku i zanieczyszczenia powietrza.
Reklamy

2 myśli w temacie “Ocena działania wentylacji mechanicznej z rekuperacją

  1. Rekuperacja posiada zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe, czyli przy mrozach włącza się na chwilę grzałka, natomiast nadal działa, bowiem pobierając ciepłe powietrze z domu , miesza się z zimnym z zewnątrz i zawsze nawiewa nam plusową temperaturę. Czyli nigdy mrozem nam nie powieje 😉 Oczywiście poza tym sprawność mocno spada.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s