Kuchnia Ikea – samodzielny montaż

Dlaczego wybraliśmy kuchnię Ikea?

Powodów, dla których te właśnie meble kuchenne zdobyły nasze serce jest dość sporo. Choć nie powiem, były momenty, że się łamałam, stwierdzając, że może lepiej zrobić kuchnię na zamówienie, idealnie dopasowaną do naszej kuchni. Takie zwątpienie przyszło, gdy okazało się, że w kuchni, w miejscu, gdzie zaplanowałam sobie narożne szafki wiszące i stojące, idzie pion kanalizacyjny. Pion, który po obudowaniu odstawał od rogu ściany po 20 cm! Jednak nie dałam się i zaplanowałam kuchnię inaczej, biorąc pod uwagę ten nieszczęsny pion.

 1. Po pierwsze, odkąd tylko zaczęliśmy myśleć o budowie domu, podobała nam się bardzo kuchnia Ikea Bodbyn. To była miłość od pierwszego ujrzenia i taką miłością pozostała do teraz.
 2. Gwarancja – żaden stolarz, czy studio kuchni nie daje na meble 25 lat gwarancji, a Ikea owszem. Oczywiście, gdy z przyczyn zupełnie zależnych od nas, uszkodzimy meble, to gwarancja nam nie przysługuje, ale tak jest wszędzie. Natomiast jeśli chodzi o faktyczne gwarancyjne usterki, Ikea nie robi żadnych problemów, po prostu wymienia uszkodzony element na nowy. Warunkom gwarancji poświęcę osobny post, bowiem często ludzie nie do końca znają swoje prawa i obawiają się wady reklamować.
 3. Pomysłowe rozwiązania – Ikea stosuje rozwiązania, które są bardzo wygodne, praktyczne, a zarazem nieskomplikowane. Po prostu genialna prostota i to sobie bardzo cenię.
 4. Kuchnia rozwojowa – to, co tak naprawdę będzie nam potrzebne w nowej kuchni, zazwyczaj wychodzi dopiero w trakcie użytkowania. Możemy sobie idealnie wizualnie zaplanować kuchnię na papierze, czy w programie do projektowania. Możemy rozmyślać i wyobrażać sobie jak będzie najwygodniej, ale dopiero w praktyce będziemy wiedzieli, czego nam brakuje, a co jednak jest zbędne. I tu Ikea jest idealnym rozwiązaniem, w każdym momencie mogę podjechać do sklepu i dokupić potrzebny element. W taki sposób przerobiłam już szafkę otwieraną na szuflady, a inną wiszącą przerobiłam na uchylną. Wszystko, w każdym momencie mogę zmienić. Prawdopodobnie dokupię jeszcze kilka szafek wiszących.
 5. Jakość – do tej pory miałam kuchnię robioną na zamówienie. Zwykłą, nie jakiś super luksus, ale też nie najtańszą, ale jakość jednak gorsza od tej, którą mam obecnie z Ikei. Płyta meblowa Ikei jest stosunkowo gruba i masywna, wystarczająca, aby urzędować w kuchni dużo i nie zachowywać się jak w składzie porcelany.

Montaż kuchni Ikea

Montaż kuchni można zlecić profesjonalnej ekipie montażowej albo składać ją samemu. My ze względów oszczędnościowych zdecydowaliśmy składać ją sami. Zajęło nam to kilka wieczorów, ale wszystko od A do Z zrobiliśmy sami, wraz z montażem blatu, wycinaniem w nim otworów i montażem zlewu oraz baterii.

Jak się zabrać za montaż kuchni Ikea krok po kroku

Po zakupieniu mebli kuchennych w sklepie dostajemy rozpiskę wszystkich elementów, które zapakowane są w ponumerowane paczki. Rozpiska ta jest naprawdę istotna, ponieważ jest ona uszeregowana szafkami. Na każdą szafkę składa się kilka ponumerowanych paczek, a te w kolejności opisane są właśnie w tej rozpisce. Radzę sobie ją przygotować na sam początek i zgodnie z nią posegregować paczki. To ułatwi nam dalsze składanie mebli.

Listwa montażowa Ikea

Jeśli nasza kuchnia składa się tylko z szafek stojących, to listwa montażowa nie jest potrzebna, ale przy górnych wiszących bardzo ułatwia sprawę. Po prostu montujemy listwę do ściany, a na listwie wieszamy już gotowe szafki. Zaczynamy montaż właśnie od powieszenia szafek górnych, a dopiero potem dokładamy szafki dolne. U nas wyglądało to troszkę inaczej, bo najpierw kupiliśmy szafki dolne, a dopiero później doposażyliśmy kuchnię w szafki górne.

Instrukcje montażu kuchni Ikea

Instrukcje montażu są bardzo czytelne, przedstawione w postaci obrazkowej. Ale uwaga! tu każdy element instrukcji jest bardzo ważny, należy dokładnie przyglądać się obrazkom i iść zgodnie z ich wskazówkami. Tam każda kropka ma znaczenie. Na początku może się to wydawać dosyć trudne, jednak z biegiem składania szafek staje się coraz prostsze. No w końcu praktyka czyni mistrza.

Co robić najpierw?

Zaczynamy składanie od obudowy szafek górnych i te wieszamy na listwie, następnie obudowy szafek dolnych. W dalszej kolejności mocujemy zawiasy i na nich fronty lub szuflady, a na końcu mocujemy uchwyty. Na tak przygotowane meble ustawiamy wybrany blat. Na koniec montujemy sprzęty agd, płyta, piekarnik, lodówka oraz zlew.

20161127_220233
Szuflady czekają na montaż

Montaż zmywarki w kuchni Ikea

Szczerze powiem, że trochę nam zajęło czasu zanim doszliśmy do tego jak zamontować zmywarkę. Ów sprzęt został zakupiony poza Ikeą, dlatego do montażu frontu potrzebne było dodatkowe przesuwne mocowanie. Do mocowania dołączona jest instrukcja i należy je zamontować w sposób dokładnie w niej opisany. Nie należy sugerować się ewentualną instrukcją montażu frontu załączoną wraz ze zmywarką, bowiem różni się ona nieco od tej z Ikei. Zmywarkę ustawiamy pomiędzy dwiema złożonymi już szafkami, nie ma jakiejś dodatkowej obudowy szafkowej specjalnie pod zmywarkę, jest tylko front.

Mocowanie uchwytów

Do odpowiedniego ulokowania uchwytów na frontach szafek lub szuflad bardzo pomocnym narzędziem jest szablon dostępny w Ikea za całe 2,99 zł. Nie zawsze sprzedawcy o nim wspominają, a powinni, bo niesamowicie ułatwia montaż uchwytów. Zanim dowiedziałam się o szablonie, już sobie wyobrażałam siebie mierzącą linijką, co do milimetra odpowiednią odległość- chyba z tydzień roboty 😉 Na szczęście zdobyłam szablon, który wygląda o tak: ikea szablon fixa  i przykładając go do frontów, cienkim ołówkiem oznaczyłam w łatwy sposób i przede wszystkim równo, miejsca, gdzie powinny być nawiercone otwory. Pamiętajmy, że uchwyty mocujemy na końcu, gdy wszystkie fronty i szuflady są już na swoim miejscu.

Blaty

Na początku twierdziliśmy, że blaty zamówimy już docięte w Ikei do odpowiednich wymiarów i z odpowiednimi otworami np. na płytę indukcyjną. Myśleliśmy też o zamówieniu blatów poza Ikea, ale standardowe blaty są węższe i kilka centymetrów za małe. Nie chcieliśmy się też bawić w zamawianie u stolarza, więc kupiliśmy gotowy blat w Ikei. Doszliśmy też do wniosku, że docięciem blatów również zajmiemy się sami, bo wyrzynarkę mamy (zakupiona do montażu paneli, ale przydatna we wszystkim jeśli urządza się dom), a filozofia to wielka nie jest. I faktycznie blaty ładnie docięliśmy, otwory również i wystarczyło je tylko ułożyć na ustawionych wcześniej szafkach, a następnie przymocować od spodu odpowiednimi śrubami. Początkowo blaty miały być drewniane, ale trochę przeraziło mnie użytkowanie takich blatów. Kupiliśmy tani czarny blat z delikatnym nakrapianiem i to był strzał w dziesiątkę, bowiem jest łatwy w utrzymaniu czystości, a przy tym był naprawdę tani. Nie będzie szkoda ewentualnie wymienić blatów na nowe. Chociaż użytkowane są dość mocno i śladu na nich zużycia nie widać 🙂

Montaż sprzętów AGD spoza Ikea

Często pada pytanie, czy sprzęty kupione poza Ikea pasują do ich mebli kuchennych. Jak najbardziej pasują. Najbardziej problematyczna może się okazać w tym względzie opisana wcześniej zmywarka, ale tylko dlatego, że na montaż frontu poświęcimy nieco więcej czasu. Każdy sprzęt w naszej kuchni oprócz pochłaniacza został zakupiony poza Ikea. Wszystko do siebie pasuje, współgra i współpracuje, więc nie bójcie, że coś nie będzie pasować. Ewentualnie lepiej wcześniej mieć rozpatrzone, jaką chcemy płytę do gotowania i jakiej będzie ona grubości, bo to może mieć wpływ na grubości blatów i rozwiązań w szafce pod płytą. Natomiast piekarnik, po prostu wkładamy w otwór szafkowy i przykręcamy do obudowy (piekarnik ma na ściankach otwory, w które wkładamy wkręty i przykręcamy do ścianek szafki).

20161127_220208

Zlew i bateria

Montaż zlewu i baterii był jeszcze prostszy, bowiem pod zlew (domsjo), który kupiliśmy nie trzeba było wycinać otworów, a po prostu stawiało się go między jedną, a drugą częścią blatu, natomiast przestrzeń pomiędzy blatem a zlewem należało wypełnić silikonem. Pod zlewem należało zamocować na wkrętach front maskujący, przykręcając go do obudowy szafki Nic nadzwyczajnego 🙂

Wykończenia kuchni

Elementem, który stanowi kropkę nad „i” w kuchni są elementy wykończeniowe, listwy naszafkowe, podszafkowe i oświetlenie. Bez tego kuchnia wydaje się być nie dokończona, ale oczywiście to moje zdanie. Listwy zarówno pod i na-szafkowe można zamontować w dwojaki sposób, tzn. albo ustawiamy listwę szerszą częścią do szafki, albo częścią węższą. Nam podobała się listwa ułożona szerszą częścią do szafki. O tak jak na zdjęciu:

IMGP5805

I w jednym i drugim przypadku listwa zasłania ewentualne kabelki i listwy oświetleniowe LED.

Równie istotnym elementem jest cokół pod szafkami, który może być ozdobny i wtedy jest przedłużeniem szafek, albo listwa schowana pod szafkami, która po prostu osłania przestrzeń podszafkową przed przedostawaniem się okruchów i innych nieczystości głęboko pod szafki. Ja wybrałam opcję numer 2, bo lubię mieć pod szafkami miejsce na ulokowanie stóp 😉 Wygląda to tak:

IMGP5800k

Kolejnym elementem wykończeniowym są panele maskujące, które montujemy na zewnętrznych widocznych obudowach szafek. U nas był to cały duży panel maskujący wysoką 220cm szafkę, która graniczy z jadalnią. Taki panel montujemy za pomocą dołączonych wkrętów od strony wewnętrznej obudowy szafki. Wkręcamy je w ten sposób, że widoczne są tylko od wewnątrz szafki, na zewnątrz panel maskujący musi pozostać gładki. Dlatego sprawdzajmy czy na pewno mamy odpowiedniej długości wkręty, żeby nie okazało się, że przewiercimy panel maskujący na wylot, towrząc w nim niechcianą dziurę 😉

IMGP5789
Panel maskujący na wysokiej szafce z piekarnikiem, przymocowana czterema wkrętami, 2 wkręty w szafce nad piekarnikiem oraz kolejne 2 w szafce pod piekarnikiem.

 

Ponadto można też w Ikea dokupić listwy maskujące przestrzeń pomiędzy blatem, a ścianą, ale my się na to rozwiązanie nie zdecydowaliśmy. Ową przestrzeń wypełniliśmy po prostu białym silikonem, który zlał się z bielą płytek. Nie robiliśmy też dodatkowych listew na łączeniach blatów, wydaje mi się to mało estetyczne.

IMGP5797
brak listew pomiędzy płytkami a blatem, przestrzeń wypełniona silikonem

Jeszcze kilka fotografii z efektu końcowego. My jesteśmy bardzo zadowoleni z kuchni Ikea, użytkuje nam się ją świetnie. Jest niewielka, ale to ma też duże plusy, bo wszystko jest pod ręką. Bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. I jak do tej pory nic się z nią niemiłego nie dzieje. Oto ona 🙂

IMGP5792
kuchnia ikea
IMGP5798k
płytki kuchenne w delikatne kwiatki
IMGP5919k
kuchnia od drugiej strony
IMGP5793
ikea bodbyn szara
IMGP5806k
uchwyty zamontowane
IMGP8379
lubię mieć wszystko pod ręką, stąd na ścianie pojawił się reling
Reklamy

33 myśli w temacie “Kuchnia Ikea – samodzielny montaż

 1. Proszę mi powiedzieć jak nazywa się ten system do montażu zmywarki nie z IKEA. Na zamówieniu będzie podany jego numer i nazwa. Z góry dziękuję

  Polubienie

  1. Nie wiem niestety jak się nazywają te szyny mocujące. Kuchnię skladaliśmy rok temu, nie mam już zamówienia, ale w sklepie zawsze się pytają jaka będzie zmywarka i dodają odpowiedni system mocujący. Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Dostaliśmy taki system mocujący Behjalplig i mam nadzieję, że wszystko będzie pasować bo tyle naczytałem się o problemie z montażem zmywarki nie z IKEA. 🙂

  Polubienie

  1. Doszukałam się na stronie, że owszem, dokładnie ten system mocujący mamy przy swojej zmywarce. Zgadzam się też, że było z tym dość sporo problemu, (najwięcej ze wszelkich innych systemów) ale idąc po kolei wg instrukcji wszystko udało się zamontować i działa bez zarzutu. Zmywarka z firmy Bosch. Pozdrawiamy

   Polubienie

  1. Faktycznie teraz coś pozmieniali z kuchniami, jakieś nowe rzeczy powprowadzali, inne usunęli, ale warto zapytać się u źródła. Sprzęty z Ikei mają za to ten plus , że na każdy jest 5 letnia gwarancja bez dodatkowych opłat. A stety niestety gwarancja często się przydaje. Pozdrawiam serdecznie, Kasia z PapierowyDom

   Polubienie

  1. Niestety nie wiem. To chyba pytanie do Ikei 😉 Nie podają takich informacji przy zakupie i nie widziałam , żeby gdzieś takie info było dostępne. Trzeba szukać i dopasować kolor z palety na własną rękę.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Polubienie

   1. Nie mam możliwości zobaczenia ich na żywo a na zdjęciach bardzo mi się podobają.. szukam podpowiedzi do jakiego koloru z palety ral są zbliżone 😉

    Polubienie

   1. Bardzo dziękuję za informację. I proszę trzymajcie kciuki żeby nasza kuchnia też tak super wyszła. Mamy zupełnie inny projekt (Fronty hittrap)? ale już czuję te emocje które będą towarzyszyć nam przy montażu 😊😊

    Polubienie

 3. Jak u was spisuje się ten zawias do zmywarki behjaplig chodzi mi o jego awaryjność bo w internecie opinie są przerażajace a ja stoję właśnie przed jego montażem wzmacnialiscie go jakoś czy wszystko tak jak w instrukcji ?

  Polubienie

  1. Witam. Montowaliśmy dokładnie tak jak było w instrukcji. Nic dodatkowo nie wzmacnialiśmy. Jak na razie działa i ma się dobrze 🙂 Szczerze powiem nawet nie wiedziałam, że coś się z nimi dzieje, nie czytałam przed zakupem opinii. A co jest z tymi zawiasami nie tak ? Pozdrawiam.

   Polubienie

 4. Witam, czy szafki stojace na podlodze montowali Panstwo na listwie montazowej? Jesli nie to czy przykrecali Panstwo szafki bezpośrednio do sciany, a szafki stoja na nozkach? Bede wdzieczna za kilka nformacje. Mam problem z przytwierdzeniem szafek do sciany na pdpowiwdniej wysokosci zwzroku racji biegnacych na tym poziomie kabli elektrycznych. I szukam kogos kto mobtowal moze bez szyny i ewentualbuw bez przytwierszenia szafek do sciany.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Witam ! Szafek dolnych nie montowaliśmy na listwie , ale jednak dla bezpieczeństwa przymocowaliśmy je do ściany. Szafki , owszem, stoją na nóżkach. Myślę, że dałoby się bez przykręcania szafek do ściany, bowiem blat je dociąży i będzie trzymał razem. W ten sposób robione są wyspy kuchenne, obciążone przecież tylko blatem. Pozdrawiam

   Polubienie

 5. Witam, bardzo podoba mi się Pani kuchnia o chciałbym zobaczyć jej druga stronę lub projekt całej kuchni z góry dziękuję. Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Witam, miło mi, że kuchnia się podoba. Jednak na zdjęciach widać całość kuchni, bowiem kuchnia jest w literę L i druga strona kuchni to po prostu ściana z drzwiami do spiżarni , zupełnie bez mebli. Pozdrawiam

   Polubienie

 6. Witam. Piękna kuchnia. Również myślę o tych meblach odkąd tylko je zobaczyłam. Nie wiem tylko jak to wszystko rozplanować bo moim marzeniem jest jeszcze wyspa… a kuchnia bardzo mała. Mogę spytać jakie wymiary ma Pani kuchnia?

  Polubienie

  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Nasza kuchenka jest niewielka , bo ma troszkę ponad 8m2 , wymiary 3×2,75m. Mimo wielkości jednak, bardzo funkcjonalna, a sporo rzeczy w spiżarni. Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

  2. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Kuchnia jest niewielka, bo nieco ponad 8m2, wymiary to 3×2,75m, ale mimo tego bardzo funkcjonalna i sporo rzeczy przechowywane jest w praktycznej spiżarni. W naszej kuchni wyspa niestety by się nie zamieściła, co najwyżej półwysep 😉 Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Polubienie

 7. Witam, mam pytanie odnośnie ozdobnego cokołu podszafkowego. Chcę ten cokół zamontować jak u Ciebie, ale pytanie jak?Wkręcam wkręty od środka szafki? Bo w zestawie są jeszcze takie blaszki, ale one bardziej są chyba do montażu cokołów w drugą stronę. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

  Polubienie

 8. Czy za słupkiem z piekarnikiem są położone płytki?
  Mam w kuchni położone płytki między szafkami górnymi i dolnymi. Chcę dodać słupek z piekarnikiem ale obawiam się , że będzie wystawał i nie będzie równo z innymi szafkami. Jak to jest u Was?

  Polubienie

 9. Witan, właśnie składam taka sama kuchnie. Te szare fronty sa super. Mam jednak problem z wysokoscia frontu w cargo, jest za wysoko albo za nisko wzgledem pozostalych frontow. Czy jest tam cos szczegolbego na co nalezy zwrocic uwage? Pozdr.

  Polubienie

 10. Świetna kuchnia. Sam jestem na etapie urządzenia kuchni bazując jedynie na zlewie domsjo w tym samym kształcie ci Wasz i mam w związku z tym mała prośbę. Mój stolarz pokazał mi swoją zabudowę pod taki zlew domsjo i u niego na pomiędzy frontem zlewu a szafka jest olbrzymia szpara Czy możesz przesłać zdjęcie samej szafki ze zlewem? Głównie chodzi mi na cześć gdzie front zlewu styka się z szafką. Ewentualnie to samo łączenie od środka szafki. Na ikee nie mam co liczyć bo wycofali się z tego konkretnego modelu.

  Polubienie

 11. Czy mogę liczyć na podpowiedź w jaki sposób jest montowany górny rząd wiszących szafek?
  W najbliższych dniach będziemy próbowali zmierzyć się z tym problemem i… pracownicy IKEA przekazali nam informację, ze górny rząd szafek wiszących KŁADZIE się na rząd niższy (i tylko ten niższy się montuje na szynie montażowej)

  Wydaje nam się dość to dziwne – pewnie sensownym byłoby rozłożenie ciężaru i zamontowanie dwóch szyn (na wypadek przeciążenia).

  Czy mogą nam coś Państwo doradzić w tym zakresie? Podzielić się informacją, jak Państwo to robili?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s