Tapicerowany zagłówek? nic prostszego :)

Od jakiegoś już czasu podobały mi się łóżka z tapicerowanym zagłówkiem, jednak nie wszystkie budzą mój zachwyt. Skłaniam się zazwyczaj ku tym prostszym, bez zbędnych udziwnień i ” królewskich” kształtów, te pasujące do naszych powszednich sypialni.

Na dodatek okazuje się, że tapicerowane zagłówki to hit obecnego sezonu! Co prawda nie ma sensu podążać ślepo za modą, ale jeśli komuś taka ozdoba łóżka się podoba, to w bardzo prosty sposób można sobie ją stworzyć.

Takie zagłówki mogą pasować do każdego rodzaju wnętrza i w każdym stylu. Wystarczy dobrać i dopasować odpowiednią tkaninę, kolor i dodatki do zagłówka (czyli np. guziki, pinezki czy ćwieki)

Jeśli macie odrobinę czasu (mi to zajęło 2 godziny) i ochoty, to do dzieła 🙂

Jak zrobić tapicerowany zagłówek łóżka?

Co będzie nam potrzebne:

  1. Płyta (sklejka, OSB, płyta meblowa) docięta w sklepie do odpowiednich wymiarów , tutaj 170 x 90 cm
  2. Wata, watolina tapicerska o grubości dopasowanej do naszych potrzeb, tutaj o grubości 2x 2cm
  3. Tkanina tapicerska – polecam allegro, duży wybór kolorów i wzorów
  4. Pistolet/ zszywacz tapicerski
  5. Zszywki
  6. Młotek
  7. Pinezki o długości min. 9mm

Krok 1 – Watolina

Obkładamy watoliną naszą płytę w ten sposób, aby z jednej strony wata zakryła całość płyty, a z tyłu, tyle, żeby wystarczyło na przytwierdzenie watoliny zszywaczem. Tę czynność powtórzyłam dwa razy, bowiem kładłam dwie warstwy watoliny. Należy dokładnie ją naciągnąć na płytę, aby nie było żadnych fałd. Następnie układamy płytę watoliną do podłogi i przytwierdzamy za pomocą pistoletu na zszywki, tak jak na zdjęciach poniżej.

Pamiętajmy, aby dokładnie przytwierdzić warstwę watoliny naciągając ją z każdej strony, zapobiegniemy w ten sposób ewentualnym załamaniom i nierównościom..

Krok 2 – Tkanina tapicerska

Na płytę obitą watoliną, naciągamy materiał. Tę czynność musimy wykonać bardzo dokładnie, równo przykładając materiał do podstawy. Najpierw układamy materiał na jednym dłuższym boku i przytwierdzamy go z tyłu zszywkami. Następnie naciągamy i przytwierdzamy przeciwległy bok, w następnej kolejności zszywamy pozostałe dwa mniejsze boki, niwelując ewentualne niedoskonałości.

Krok 3 – Ozdobniki

20170224_094438

Na tym etapie nasz zagłówek może być już skończony, bo już prezentuje się całkiem ładnie. Jednak mi czegoś brakowało, dlatego postanowiłam go ozdobić pinezkami w kolorze czarno złotym (dostępne w marketach budowlanych).

IMGP6010
Ozdobne pinezki

Ten krok jest najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny. Aby wbijać pinezki równo posłużyłam się długą poziomicą i sznurkiem. Przytwierdziłam pinezki po obu przeciwległych stronach, przypięłam do nich cienki sznurek, który wyznaczył mi prostą linię prowadzenia kolejnych pinezek.  Tak jak na zdjęciu. Pinezki wbijamy młotkiem trzymając każdą w sposób przedstawiony na fotografii.

Krok 4 – Montaż zagłówka

Gotowy zagłówek przytwierdzamy do łóżka za pomocą wkrętów. Czym to zrobimy i w jaki sposób, zależy od naszego łóżka i jego konstrukcji. U nas był to niski zagłówek z płyty meblowej, do którego przykręciliśmy nasz nowy , tapicerowany. Efekt końcowy wygląda tak:

IMGP6045
Tapicerowany zagłówek
IMGP6042
Tapicerowany zagłówek

A tak było przed : 😉

20170224_113901

Duża zmiana, a tak prosta, szybka i przyjemna.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s