Wady najętego lokalu – jak postępować

Spora część z nas, zanim wybuduje i wprowadzi się do wymarzonego domu, czasowo wynajmuje jakieś lokum. Niestety mieszkania lub domy pod wynajem często są w opłakanym stanie. Wynajmujący na czas szukania najemcy, mieszkanko odmaluje, odświeży, bo wtedy łatwiej znajdzie lokatora. Jednak po czasie okazuje się, że pod tą powierzchownością kryją się spore problemy. My sami przekonaliśmy się o tym na własnej skórze, gdy po miesiącu od zamieszkania w odnowionym mieszkaniu pojawił się grzyb i wilgoć na ścianach, a umowę najmu podpisaliśmy na rok. Co w takiej sytuacji zrobić?

Jakie posiadamy możliwości, gdy najęty lokal ma wady?

  • Obniżenie czynszu lub wypowiedzenie umowy

W przypadku wynajęcia mieszkania, w którym pojawił się grzyb na ścianach, ograniczający przydatność mieszkania do umówionego użytku, można zgodnie z art. 664 § 1 Kodeksu cywilnego żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad. Należy zawiadomić wynajmującego o takim stanie rzeczy, a wynajmujący powinien wady mieszkania (tutaj w postaci wilgoci i grzyba) usunąć. Jeśli jednak wady nie zostaną usunięte w odpowiednim terminie albo po prostu nie ma możliwości ich usunięcia, to najemca może wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.

*Roszczenia te jednak nie przysługują, jeżeli w chwili zawarcia umowy najemca wiedział o wadach.

  • Natychmiastowe wypowiedzenie umowy, mimo wiedzy o wadach

W takiej sytuacji możliwe jest jeszcze zgodnie z dyspozycją art. 682 Kodeksu cywilnego, natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu, ze względu na wady najętego lokalu, które zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników (mimo wiedzy o wadach mieszkania w chwili zawarcia umowy). Grzyb i zawilgocenie, które nie dają się usunąć w lokalu mieszkalnym są wadami, które zagrażają zdrowiu, dlatego można skorzystać z wyżej opisanego uprawnienia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s