Dlaczego polecamy fermacell zamiast płyt g-k?

Czy to w domach szkieletowych, czy murowanych, czy nawet w mieszkaniu w bloku – wszędzie możemy zetknąć się ze ścianą lub sufitem wyłożonym płytami karton-gipsowymi. Do czego ich używamy i jak się sprawują, prawdopodobnie każdy z nas wie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest pewna lepsza alternatywa.

Do czego używamy płyt g-k?

Najczęściej płyty g-k spotykamy w domach szkieletowych, w których ściany i sufity wyłożone są tą płytą. Po prostu tworzą tam one ściany. W domach murowanych karton gipsy są najczęściej używane na poddaszach albo jako element podwieszanego sufitu i w tym wypadku sprawdzają  się bardzo dobrze.

Decydując się na dom szkieletowy byliśmy trochę przerażeni tymi „papierowymi” ścianami. Wiemy dobrze z doświadczenia jak się one zachowują, są dość delikatne, nie utrzymują dużych obciążeń, bardzo łatwo je uszkodzić, a jeśli dostanie się do nich wilgoć, to po prostu się rozpadają.

Co zamiast płyt g-k?

W związku z naszym przerażeniem szukaliśmy materiału na ściany, który będzie bardziej odpowiadał naszym wymaganiom. Na szczęście nie było to wcale trudne. Bowiem świetną alternatywą są płyty fermacell. Wyglądem bardzo przypominają zwykłe płyty g-k, ale są bardziej porowate niż gładziutki karton-gips.

Co to jest płyta fermacell?

Płyta fermacell jest płytą gipsowo-włóknową. Składa się z gipsu i włókien celulozy- dokładnie z tych dwóch składników +woda w momencie produkcji. Nie zawiera dodatkowych sztucznych produktów, zatem jest zupełnie ekologiczna, a ekologię lubimy 🙂 Płyty są ogniochronne, wilgocioodporne – idealne do mokrych pomieszczeń, niezwykle odporne na obciążenia użytkowe – dużo trudniej zrobić w nich wgięcia czy odkształcenia, są tez lepszą izolacją akustyczną. To wszystko przetestowaliśmy już na własnej skórze. No może oprócz prób z ogniem.

Ponadto ściana z płyt fermacell wytrzymuje dużo większe obciążenie- na jednym kołku rozporowym można powiesić przedmiot o wadze 50 kg! Biorąc pod uwagę najcięższe przedmioty w naszych domach, jakie musimy zawiesić na ścianie, czyli zazwyczaj szafki kuchenne, nie ma potrzeby robienia dodatkowych konstrukcji nośnych.

Na przykładzie szafek kuchennych pewnej znanej szwedzkiej firmy. Szafka wisząca kuchenna o wymiarach 100 cm x 60 cm(czyli taka całkiem spora) waży ok. 30 kg, razem z frontami i zawiasami. Biorąc pod uwagę, że szafkę kuchenną musimy powiesić na dwóch kołkach możliwe jej obciążenie przedmiotami domowego użytku wynosić będzie 70 kg! Ale chyba, aż tak ciężkich przedmiotów w kuchniach nie posiadamy. Przy karton gipsach musielibyśmy ścianki wzmacniać profilami albo wstawiać podwójnie, i przewidzieć wcześniej, gdzie będą wisiały ciężkie przedmioty. W przypadku fermacell tego problemu nie ma. Wzmocnienie profilami jest wymagane przy białym montażu, np. geberitach, ale te i tak zazwyczaj wieszamy na wzmocnieniu.

Jak to jest u nas?

Wszystkie powyższe właściwości złożyły się dla nas na olbrzymią przewagę płyt fermcell nad karton-gipsami i takie też posiadamy w naszym domu. Szafki w kuchni powieszone- te stu-centymetrowe do samego sufitu:). Po zagipsowaniu łączeń niczego już nie tynkowaliśmy ani nie gipsowaliśmy. Ściany zostały pomalowane gruntem oraz kolorem docelowym.

Teraz wiem też na pewno, że świetnie maluje się na fermacelach, bardzo łatwo i równomiernie pokrywa się je farbą docelową. Nie piją tak farby jak nowe ściany w murowanym budownictwie.

A ponadto dzieci w pokojach szaleją i nic się się na płytach nie odgniata, mimo pewnych piłkarskich i majsterkowych zapędów. A ile razy sama walnęłam w ścianę czymś ciężkim i z przerażeniem patrzyłam, czy czasem nie stworzyłam wielkiej ściennej dziury. Na szczęście nie było śladu:)

A teraz kilka faktów i porównań:

porownanie-plyt-g-k-i-fermacell

*Zarówno w ofercie płyt g-k, jak i fermacell jest sporo produktów specjalistycznych o jeszcze lepszych właściwościach wilgocioodpornych czy przeciwpozarowych, ale skupiłam się w powyższym opracowaniu tylko na płytach podstawowych.

Reklamy

7 myśli w temacie “Dlaczego polecamy fermacell zamiast płyt g-k?

    1. Cena jest niestety wyższa od zwykłych g-k, ale dom zazwyczaj budujemy na długi czas. Woleliśmy zrobić to raz, a porządnie, niż potem co chwila remontować. Poza tym, nie trzeba robić dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych i możemy wieszać ciężkie przedmioty, gdzie nam się żywnie podoba, a nie tam, gdzie akurat jest wzmocnienie. Dla nas ten komfort był bardzo ważny, dlatego wybraliśmy tę alternatywę i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s