Rośliny, które warto mieć w domu – naturalne filtry powietrza

Na parapecie delikatnie wiosennie, w sercu i duszy dość ospale, a na podwórku szaro. Jednak dzięki Bogu ten parapet ratuje sprawę;) A dlaczego? Bo rośliny doniczkowe hodowane w naszych domach mogą pomóc przetrwać nam ten trudny zimowy czas.

  1.  Po pierwsze są zielone (zazwyczaj) zielony kolor uspokaja, wprowadzają atmosferę nadziei na to, że świat dokoła nas już niedługo również będzie zielony.
  2. Jeśli nasze domowe roślinki zakwitną różnymi feriami barw, to również cieszą oko i patrzymy na świat bardziej optymistycznie.
  3. Po trzecie i chyba najważniejsze potrafią oczyścić nasze otoczenie, odpowiednio przefiltrować, wyłapać groźne substancje, abyśmy mogli oddychać czystym powietrzem w naszym domu. Są rośliny, które koniecznie powinniśmy mieć w domach właśnie w celu oczyszczenia domowej atmosfery, szczególnie gdy na dworze dookoła dym z kominów, spaliny i wszechogarniający smog.

PAPROĆ (Nefrolepis wyniosły)

– roślina, która bardzo skutecznie usuwa toksyny z pomieszczeń, w których się znajdujemy. Usuwa m.in. formaldehyd, który znajduje się w płytach meblowych, neutralizuje promieniowanie wytwarzane przez komputery czy telewizory, dlatego w szczególności warto je mieć w pomieszczeniach, gdzie znajdują się te urządzenia. Paprocie ponadto utrzymują wilgoć w mieszkaniu, co jest bardzo ważne zimą, gdy powietrze jest przesuszone. Jest absolutny numer 1.

WĘŻOWNICA (Sansewieria)

– również świetna jako filtr powietrza usuwając formaldehyd i benzen. Bardzo łatwa w utrzymaniu, praktycznie nie ma żadnych wymagań oprócz podlewania raz na 2 tygodnie.  Warto ją mieć w sypialni, bowiem w przeciwieństwie do innych roślin, w nocy pochłania dwutlenek węgla a oddaje tlen, dlatego po nocy przespanej w jej towarzystwie będziemy bardziej dotlenieni.

SKRZYDŁOKWIAT– (Spathiphyllum)

Filtruje benzen, formaldehyd, ksyleny, toluen, alkohole, aceton, a dodatkowo również nawilża powietrze. Substancje te znajdują się w środkach używanych do pielęgnacji mebli, w farbach, pokryciach ochronnych i są dla nas trujące, dlatego warto mieć te rośliny w naszym miejscu pracy, gdzie jest mnóstwo mebli, kserokopiarek, komputerów, wykładzin, które emitują te substancje do powietrza. Przybliżone właściwości i umiejętność eliminacji trujących substancji ma hoja różowa.

GERBERA I CHRYZANTEMA

– usuwa z powietrza podobnie jak skrzydłokwiat – benzen, formaldehyd, ksylen i toluen.

gerbera

DRACENA

– ma szereg odmian i wszystkie mają bardzo dobry wpływ na człowieka, usuwają ksylen, trójchloroetylen, i formaldehyd. Dobrze jest je mieć w miejscu, w którym mamy sprzęt elektroniczny.

ZIELISTKA

– bardzo łatwa w uprawie, idealna dla osób, które zapominają o podlewaniu- zielistka wiele przetrwa. Nadaje się świetnie do kuchni, bo nie przeszkadzają jej opary wydobywające się podczas gotowania. Usuwa formaldehyd i benzen.

BLUSZCZ POSPOLITY

– dzięki bardzo dużej ilości liści jest świetny w usuwaniu oparów formaldehydu z otoczenia. Łatwy w uprawie, potrzebuje odrobiny dostępu do światła.


BEGONIA KWITNĄCA

– usuwa benzen i toluen. Potrzebuje słonecznego miejsca, co sprzyja jej kwitnieniu, dobrze sprawdzi się  w pokoju dziecka.

Skąd w naszych domach te wszystkie dziwne związki i substancje niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Formaldehyd

jest substancją, która ma szerokie zastosowanie w produkcji materiałów budowlanych i wykończeniowych, przede wszystkim w prasowanych materiałach drewnopochodnych, różnego rodzaju sklejkach, a także w tkaninach syntetycznych. Jest to substancja silnie trująca. Może powodować uczulenie skóry, łzawienie oczu, podrażnienie spojówek, nosa i gardła, chrypę i kaszel, duszności.

Benzen

jest rozpuszczalnikiem używanym między innymi do produkcji tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych, barwników, leków, detergentów i pestycydów. Jest to substancja trująca powodująca podrażnienia skóry, rumień, powstawanie pryszczy, przewlekłe bóle głowy, zmęczenie i osłabienie. Działa niszcząco na szpik kostny. Zazwyczaj przedostaje się do organizmy przez wdychanie, może też jednak przenikać przez skórę.

Ksylen

wykorzystywany jest przede wszystkim jako rozpuszczalnik i rozcieńczacz do farb i lakierów, stosuje się go również w tworzywach sztucznych i barwnikach. Ksylen powoduje zaburzenia neurologiczne, a także może prowadzić do niewydolności wątroby i nerek.

Toluen

jest często używany jako rozpuszczalnik organiczny. Toksyczność toluenu jest niższa niż benzenu, jednak nadal bardzo szkodliwa szczególnie dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego. Może powodować uszkodzenia nerek i wątroby, wpływa na zdolność uczenia się. Znajdziemy go w farmaceutykach, tworzywach sztucznych, detergentach, perfumach, żelach, sprayach, farbach do włosów i w lakierze do paznokci. Jest substancja odurzającą.

Aceton

stosuje się go przy produkcji różnego rodzaju leków, farb, barwników, lakierów, a także środków czyszczących. Jest powszechnie stosowanym rozpuszczalnikiem, występuję często w zmywaczach do paznokci. Łatwo przedostaje się do płuc, w dużych stężeniach powodując utratę przytomności a nawet śpiączkę.

Trójchloroetylen

Jest składnikiem wielu substancji czyszczących i owadobójczych, a także tworzyw sztucznych, znajduje się w farbach, lakierach, drukarkach. Przenika do ośrodkowego układu nerwowego człowieka, wywołując ogólne znieczulenie. Ma silne działanie narkotyczne. Zatrucie tą substancja przypomina objawy zatrucia alkoholowego.

Wszystkie te substancje poprzez to, że posiadamy w naszych domach impregnowane, lakierowane meble, bądź zrobione z mdf, wiórów drewnianych, ściany pomalowane różnymi farbami, różnego rodzaju detergenty, mogą występować w naszym najbliższym otoczeniu. Nie jesteśmy w stanie z tego wszystkiego zrezygnować, bo musielibyśmy mieszkać w jaskini 😉 Ale możemy sobie w łatwy sposób pomóc oczyszczając dom. Zatem naprawdę warto zaopatrzyć się w tego typu domowe roślinki, pomagające nam dobrze funkcjonować w codziennym życiu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s