Kilka sposobów jak stworzyć profesjonalną galerię obrazów na ścianie

Dobrze zaaranżowana galeria zdjęć lub obrazów jest świetnym sposobem na zapełnienie pustych ścian. Może być świetną ozdobą, przykuwać wzrok i dzięki niej możemy wyeksponować, to co dla nas najważniejsze. Jednak źle dobrany rozstaw ramek czy obrazków może wprowadzać do wnętrza niepotrzebny chaos, dlatego istotne jest dokładne rozplanowanie naszej galerii na ścianie. Pomysłów na to jak to zrobić może być bardzo wiele. Ja chciałabym przedstawić kilka inspiracji i trików dzięki, którym nasza galeria będzie się prezentować spektakularnie.

Na początek ważne jest rozplanowanie rozmieszczenia obrazów wg jednego (lub kilku) poniżej opisanych sposobów, które ułatwią nam stworzenie galerii idealnej.

Sposób nr 1

Mierzymy wszystkie obrazki, które chcemy powiesić w naszej galerii i po kolei wszystkie wrysowujemy na kartkę lub do programu graficznego w odpowiedniej skali. Np. jeśli nasz obraz ma 50×70 cm, to rysujemy go na kartce jako 5×7 cm. Patrząc na takie zestawienie obrazów łatwiej będzie nam je odpowiednio rozmieścić. Rozrysowujemy sobie kolejne opcje ustawienia naszej galerii i wybieramy tą, która nam najbardziej odpowiada. Tak jak na rys.1.

20161115_130150
rys. 1

Podobnie robimy to w programie graficznym, np. w najzwyklejszym Paint lub PowerPoint, tu możemy łatwiej przestawiać nasze ramki i sprawdzać, które ułożenie będzie odpowiedniejsze. rys. 2

rozmieszczenie-obrazow
rys. 2 / Rozmieszczenie ramek

Nasza galeria nie musi składać się tylko z obrazów, tu panuje dowolność. Bądźmy kreatywni i do naszej aranżacji wplećmy inne przedmioty, mogą to być lusterka w ekstrawaganckich ramach, naklejone litery albo jakiś proporczyk. Wszystko może to ze sobą współgrać i ciekawie wyglądać, jeśli dobrze to wcześniej zaaranżujemy.

Sposób nr 2

Oprócz tworzenia naszej aranżacji na kartce możemy ją także stworzyć od razu na ścianie, przyklejając do niej odpowiednich rozmiarów kartki albo naklejając taśmę malarską. Wtedy sprawdzimy czy galeria faktycznie dobrze będzie wyglądała na tej ścianie i w taki sposób ułożona, czy jednak lepiej coś zmienić, odjąć lub dołożyć.

Sposób nr 3

Dla osób lubiących się trochę pobawić w programach do projektowania wnętrz. Tworzymy pomieszczenie, w którym znajdować miałaby się nasza wystawa obrazów i w odpowiedni sposób rozmieszczamy obrazki na projektowanej ścianie i sprawdzamy, jaka aranżacja najlepiej nam odpowiada.

wizualizacja-salon
rozmieszczenie fotografii w programie do projektowania wnętrz

Sposób nr 4

Kładziemy nasze obrazy na podłodze i na podłodze projektujemy ich układ oraz położenie każdego względem siebie. Jeśli układając osiągniemy zamierzony efekt, to mierzymy odległości pomiędzy poszczególnymi ramami i przenosimy cały układ na docelową ścianę.

20161116_103806
rozmieszczenie obrazów

Sposób nr 5

Fotografujemy miejsce, w którym ma zawisnąć galeria obrazów. Ważne jest, aby zdjęcie było robione na wprost. Przenosimy je następnie na komputer i w programie graficznym opracowujemy rozmieszczenie obrazów za pomocą kształtów z programu graficznego. Tak jak zdjęciu poniżej.

zdjecia-nad-tv
rozmieszczenia ram na fotografii

Zasady rozmieszczenia obrazów i fotografii na ścianie

W zasadzie nie ma zasad jak stworzyć galerię idealną 😉 Bez względu na to, który sposób wybierzemy, musimy mieć na nią pomysł. Jest wiele możliwości jej rozmieszczenia. Ważne abyśmy trzymali się pewnej zaplanowanej na początku wizji. Można pogrupować naszą galerię kolorystycznie, wg rozmiarów, kształtów itd. Obrazki mogą być ułożone symetrycznie albo tworzyć całościowo jakiś kształt np. kwadrat albo serce. Mogą być ułożone liniowo równolegle do podłogi lub skośnie, np. przy schodach, a równolegle do poręczy. Może to być zbiór tworzący artystyczny nieład. Niby wszystko rozmieszczone jest nierówno, ale jednak w sposób przemyślany. To jaki układ wybierzemy zależy od nas samych i naszej inwencji twórczej, ale żeby ułatwić Wam zadanie, przedstawię kilka grafik przedstawiających przykładowe rozmieszczenia ram.

schody-rodzaje
galeria przy schodach

Jak widać powyżej ramki ułożone są w obu wypadkach wg pewnego schematu.

ramki-1
rozmieszczenie obrazów – konstrukcja zwarta
ramki2
rozmieszczenie obrazów – inspiracja w poziomie

 

 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Kilka sposobów jak stworzyć profesjonalną galerię obrazów na ścianie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s