Budowa domu prefabrykowanego- pytania i odpowiedzi

Ze względu na to, że dostajemy sporo pytań w korespondencji mailowej, które się często powtarzają, dotyczących budowy domu prefabrykowanego, to aby jeszcze bardziej ułatwić Wam wybór i rozwiać Wasze wątpliwości zebraliśmy je w jeden post i przedstawiamy je tutaj.

Co nas skłoniło do wyboru technologii?

Pisaliśmy o tym w tym poście opisując zalety domu, ale dla jeszcze szerszego wyjaśnienia.

W momencie, gdy znaleźliśmy informację o domach prefabrykowanych na jakimś forum budowlanym, to zaczęliśmy zgłębiać temat, bo bardzo nam się ten rodzaj domów spodobał. Tego typu domy w Skandynawii czy Niemczech są powszechne. Będąc w Szwecji okazywało się, że jak jakiś dom był murowany, to należał do Polaków;) Pomyśleliśmy wtedy, że skoro w takiej zimnej Szwecji domy są tylko drewniane, to musi się to sprawdzać, a w naszym klimacie tym bardziej.

Do technologii przekonała nas energooszczędność takiego domu(i na tym bazujemy), jego bezwładność cieplna – tzn. że do nagrzania takiego domu potrzeba minimalnej mocy, bowiem nie akumuluje on ciepła. Żeby nagrzać dom murowany trzeba kilku godzin i sporo mocy grzewczej, w szkieletowym wystarczy chwila (wiem coś o tym, bo obecnie mieszkam w domu murowanym ogrzewanym eko-groszkiem i kominkiem).

Poza tym szybkość budowy, nie wyobrażamy sobie stania dwa lata nad robotnikami, pilnowania ich co trochę i szukania kolejnych ekip od wszystkiego, my chcieliśmy już, na teraz i szybko być na swoim, a ta technologia nam na to pozwala.

Rodzaj używanych materiałów i drewna kvh do konstrukcji domu. Do domów szkieletowych, typowych kanadyjek przekonania nigdy nie mieliśmy, jest to jednak lekka konstrukcja(chociaż użytkownicy również sobie chwalą). W technologii prefabrykatów wszystko jest montowane w fabryce z dokładnością co do milimetra, komputerowo wymierzone, zmontowane w suchych warunkach, idealnie dopasowane. Kanadyjki przez okres budowy- ok. 3 miesiące, narażone są na działania atmosferyczne, na drewno pada deszcz, a samo drewno konstrukcyjne jest inne. Nasza kierownik budowy pierwszy raz nadzorowała tego typu budowę i jest zachwycona jakością wykonania. Twierdzi, że kanadyjek sporo widziała, ale ta technologia jest bez porównania. Świetne ciężkie, suche drewno kvh, solidna konstrukcja itd. To też nas utwierdza w tym, że dobrze wybraliśmy.

konstr

Czy domy prefabrykowane mają niższą wartość, w razie sprzedaży?

Budując dom nie zakładaliśmy, że budujemy go, by sprzedać – budujemy dla siebie. Jednak zdarzają się faktycznie sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i będziemy zmuszeni do sprzedaży domu.

Jak wiemy, z roku na rok mamy coraz większe wymagania krajowe i europejskie dotyczące zapotrzebowania energetycznego domów. Mamy coraz większą świadomość ekologiczną, a także powoli, również w Polsce przekonujemy się do innych technologii budowy domów. Co za tym idzie, również różnica w cenie odsprzedaży tego typu domów będzie coraz mniejsza.

Bank wyceniając dom w technologii prefabrykowanej pod kredyt, wycenił go identycznie, jakby był to dom w technologii tradycyjnej, zatem ma tę samą wartość.

Co więcej, dzięki nowoczesnej technologii, użyciu najwyższej jakości materiałów i osiągnięciu świetnych parametrów energooszczędnych, dom jest tani w eksploatacji i ekologiczny, a to również jest przekonywujące dla potencjalnych kupców i jego wartość jeszcze bardziej wzrasta.

Przedstawimy to w ten sposób:

Mamy dwa identycznie wyglądające domy 1. murowany tradycyjny oraz 2. prefabrykat drewniany. Numer 1 ma zapotrzebowanie energetyczne EUco – 82,23 kWh/(m2/ rok), a nr 2 EUco poniżej 40 kWh/(m2/ rok), zatem w przypadku nr 2, mamy 2 razy mniejsze rachunki. Aby dom tradycyjny uzyskał podobne parametry trzeba byłoby włożyć w niego sporo więcej środków finansowych, co wiąże się następnie z wygórowanym kosztem odsprzedaży.

Mimo, że oba domy są takie same, to dzięki technologii prefabrykowanej dom ten jest w środku obszerniejszy(cieńsze ściany). Na przykładzie, dom tradycyjny mający powierzchnię 130 m2 , będzie ok. 5 m2 mniejszy niż dom prefabrykowany, który w takiej sytuacji będzie miał 135 m2 (a obrys budynku będzie taki sam) , zatem zyskujemy dodatkową powierzchnię. Jako kupcy wybralibyśmy dom niskoenergetyczny (bo rachunki do nas przemawiają) i o większej powierzchni.

Czy dom jest trwały? Odporny na mocny wiatr?

Do budowy domu drewnianego prefabrykowanego używane jest drewno kvh najwyższej jakości, sprowadzane ze Szwecji, Austrii i Niemiec, specjalnie suszone i nie wymagające dalszej impregnacji. Jest to drewno bardzo trwałe, mocne, o dużych przekrojach. Drewno kvh co ciekawe nie jest łatwopalne, bowiem ogień się po nim ślizga, dopiero po jakimś czasie zaczyna się palić. (sprawdziliśmy to w praktyce z odpadów u nas na budowie). Dzięki budowie elementów w fabryce są one niezwykle trwałe, idealnie wymierzone, dopasowane i montowane na placu budowy specjalistycznymi kotwami, które później zostały zalane betonową wylewką.

Belki użyte do konstrukcji są masywne, łączone na pióro-wpust, co nadaje im naprawdę niesamowitej trwałości, a  cała konstrukcja jest masywniejsza od typowych „kanadyjczyków” (tak stwierdziła nasza kierownik budowy).

Ponadto nie znaleźliśmy w Polsce i Europie przypadków naruszenia głównej konstrukcji domów szkieletowych przez wichury czy silne wiatry. Większość uszkodzeń, które się pojawiały, to uszkodzenia dachów i to najczęściej na budynkach murowanych zwykłych, bowiem więźby dachowe często budowane są z gorszego jakościowo drewna, niż w przypadku budowy z drewna kvh. Ponadto na domach prefabrykowanych kvh pokrycie dachowe, to ciężka dachówka betonowa- naprawdę byłoby to niesamowite, gdyby zerwało cały dach. Przecież dom murowany też jest po części drewniany (dach).

Czy taki dom bardzo skrzypi? Jest bardzo akustyczny?

Faktycznie akustyczność w domu drewnianym jest większa, dlatego stosuje się specjalne materiały, aby tę akustykę zmniejszyć. Ściany wewnętrzne są wypełnione akustyczną wełną mineralną, podobnie przestrzeń pomiędzy parterem, a piętrem budynku. Dodatkowo na podłogę na piętrze można położyć specjalne płyty akustyczne fermacell. My z tego nie skorzystaliśmy, bowiem obecna akustyczność budynku zupełnie nam nie przeszkadza. Ponadto pozostawia się szczeliny dylatacyjne, m.in. po to, aby dźwięk nie roznosił się po jednorodnej powierzchni. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wylewkę betonową również na piętrze budynku, to akustyczność będzie zupełnie porównywalna z domem murowanym.

Odgłosów z zewnątrz nie słychać natomiast wcale, bowiem budynek jest niesamowicie szczelny. Jeśli wieje mocny wiatr, to nie dość, że nic nie skrzypi i dom się nie rusza, jak co poniektórzy sądzą, ale wręcz panuje spokojna cisza.

Czy dom jest droższy w budowie?

Jeśli budujemy dom tradycyjny systemem gospodarczym, to odpowiedź na powyższe pytanie będzie twierdząca. Jest droższy o ok. 10-20 %. Na przykładzie naszego projektu, zgodnie z informacjami na stronie biura projektowego koszt budowy domu Bryza 3 o pow. użytk. 130m2, to 262 000 zł netto systemem gospodarczym, czyli 2015 zł netto za m2. Jeśli montujemy wszystko sami, nie biorąc ekip montażowych, to za materiały budowlane zazwyczaj zapłacimy większy, bo 23% VAT, ale za to robociznę mamy za darmo, całość ok. 322 000 brutto, czyli 2476 zł brutto /m2 .

W przypadku budowy domu przez ekipę budowlaną, VAT od całości wynosi 8%. Stan surowy zamknięty wynosi ok. 1880 zł brutto /m2. Do tego instalacje wewnętrzne i wykończenia. Ostateczny koszt zależy od tego, co chcemy mieć w naszym domu i jaki to będzie standard wykończenia, a ceny mogą się w tym względzie różnić kilkukrotnie. Biorąc średnie ceny i średni standard wykończenia, koszt domu gotowego do zamieszkania to ok. 2800 zł brutto /m2.

Weźmy jednak pod uwagę, że dom jest większy o ok. 5m2, a czas jego realizacji o jakiś 1,5 roku krótszy. A jednak dodatkowe 18 miesięcy mieszkania gdzieś podczas budowy też kosztuje.

Ponadto cena budowy ze strony biura projektowego dotyczy budynku o parametrach energetycznych na poziomie EUco – 82,23 kWh/(m2 rok), cena domu prefabrykowanego, to cena domu o standardzie energooszczędnym na poziomie ok. EUco – 40-50 kWh/(m2 rok).

Jaki jest czas oczekiwania na rozpoczęcie robót?

Tu wiele zależy od nas samych. Wybór projektu, formalności związane z pozwoleniem / zgłoszeniem budowy, kredytem, mogą trwać naprawdę długo, ale jeśli się z tym wszystkim uporamy, to rozpoczęcie robót może nastąpić po ok. 2 miesiącach od momentu otrzymania decyzji PnB. Budowa budynku w fabryce to o. 2-3 miesiące.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s