Szablon malarski – alternatywa dla pięknych ścian

Bardzo podobają mi się ściany wytapetowane z wzorem marokańskim albo tzw. marokańską koniczynką, jednak tapetować ścian nie miałam zamiaru. Dlatego w alternatywie i aby dopiąć swego, marokański wzór na ścianie sobie namalowałam.

Jak malować ściany przy użyciu szablonu malarskiego?

  • Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniego wzoru. Dostępnych jest ich sporo, więc jest w czym wybierać – polecam allegro w tym względzie. Im większy szablon z wzorem tym lepszy, bowiem mniej czeka nas pracy i łatwiej się na nim maluje. Dobrze jeśli do dużego szablonu dołączany jest też mniejszy, bo ułatwia on nam dostanie się do trudno dostępnych miejsc albo małych powierzchni.
  • Szablon wybrany, zatem na początek malujemy ścianę bazą która będzie tłem dla naszego szablonu. U nas jest to akurat kolor biały. Po wyschnięciu zabieramy się za malowanie szablonem.

Co będzie nam potrzebne?

  • szablon duży i ew. mały
  • taśma malarska
  • poziomica
  • mały pędzelek

Malujemy za pomocą szablonu

Krok 1

Przyklejamy szablon malarski w odpowiednim miejscu, zaczynając od góry i przymocowując go dokładnie taśmą malarską z każdej strony. Szablon musi się dobrze trzymać, nie może być nigdzie wybrzuszony, żeby farba nie tworzyła nam zacieków. Do odpowiedniego umieszczenia szablonu użyjmy poziomicy, niestety często się zdarza, że nasze ściany i sufity poziomu nie trzymają, a w takiej sytuacji nasze wzory mogą nagle schodzić w dół lub w górę, albo chwiać się na boki 😉 Szablon jest przezroczysty dlatego na początku niewiele widać, ale za chwilę się to zmieni.

20160929_164107

Krok 2

Malujemy po szablonie wybranym kolorem farby, niewielkim wałkiem, uważając, aby szablon nie odstawał od ściany. Dociskamy szablon w miejscu, w którym malujemy, tym sposobem unikamy niepotrzebnych zacieków.

20160929_172306
Malowanie szablonem

Krok 3

Zaraz po zamalowaniu pierwszego wzoru, odklejamy arkusz i przykładamy go obok nakładając go częściowo na już pomalowany wcześniej wzór. Tak jak na zdjęciu poniżej.Pamiętajmy o poziomicy. Ten krok powtarzamy aż do wypełnienia całej ściany wzorem. Farba z naklejonym arkuszem nie może wyschnąć, bo wzór mógłby się uszkodzić.

20160929_175923
Malowanie szablonem

Krok 4

Uzupełniamy mniejsze części i zakamarki szablonem o mniejszej wielkości. U mnie była to widoczna lewa część ściany, gdzie musiałam uzupełnić co drugi rząd pojedynczym wzorem.

krok-4
Malowanie szablonem / Marokański / Koniczynka
maly-wzor
Mały szablon

Krok 5

Ewentualne niedoróbki, zacieki, które mogą się zdarzyć, niwelujemy za pomocą małego pędzelka i odpowiedniej farby.

Krok 6

Szablon myjemy, bo może nam posłużyć jeszcze wiele razy.

Po skończonej pracy mamy taki efekt. Prawda, że ciekawie to wygląda?

20161001_154236
Szablon malarski / Marokański / Koniczynka

Polecamy bawienie się wzorami na ścianach, efekty są super, a koszt takiej zabawy na pewno tańszy od naklejania tapet, a jaka za to duma po skończonej pracy 🙂

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s