Podatek od nieruchomości przy współwłasności

Często się zdarza, że jesteśmy właścicielami jakiejś nieruchomości wraz z innymi osobami. Wynika to z tego, że rodzice przepisują dzieciom swoje nieruchomości albo dzieci otrzymują je w spadku, ewentualnie grupa osób kupuje nieruchomość wspólnie.

Posiadanie nieruchomości wiąże się z ponoszeniem ciężarów z nią związanych (korzyści oczywiście również). Jednym z takich ciężarów jest podatek od nieruchomości, który naliczany jest w odpowiedniej stawce zależnie od rodzaju nieruchomości i jej wielkości.

Kto powinien zapłacić podatek przy współwłasności?

Jeśli nasza nieruchomość to majątek wspólny małżonków, to tu w zasadzie nie ma niejasności. Taki podatek powinien zostać opłacony przez któregoś z małżonków.

Natomiast, co w sytuacji, gdy mamy wspólny dom z rodzeństwem, ale tylko jedno z rodzeństwa faktycznie ten dom zamieszkuje i użytkuje?

Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.

Solidarnie, czyli jak?

Zasada solidarności polega na tym, że kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

W praktyce nie oznacza to, że organ podatkowy wybiera sobie jednego ze współwłaścicieli i od niego tylko wymaga uregulowania zobowiązania. Organ podatkowy ustala wysokość zobowiązania dla danej nieruchomości w odrębnej decyzji, której adresatami są wszyscy współwłaściciele i nie jest on zobowiązany do badania, kto ma jaki udział w nieruchomości i w jakiej części jest ona użytkowana.

W związku z tym, każdy ze współwłaścicieli jest zobowiązany do zapłaty całości podatku od nieruchomości, a gdy jeden z nich dopełni tego obowiązku, to pozostali nie są już zobowiązani wobec organu podatkowego.

Oczywiście najsprawiedliwiej byłoby, gdyby podatek zapłaciła osoba, która faktycznie z nieruchomości korzysta, jednak zdarza się, że nie będzie uchylać się od tego obowiązku. Wtedy każdy ze współwłaścicieli nadal jest zobowiązany wobec organu podatkowego. Jeśli któraś z tych osób to świadczenie spełni, to ma możliwość żądania zwrotu odpowiedniej części świadczenia od pozostałych współwłaścicieli, tzw. regres z art. 376 Kodeksu cywilnego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s