Pasy na ścianie – jak je namalować?

Od zawsze marzyły mi się pasy na ścianie. Pamiętam jak urządzałam pierwsze mieszkanie, chciałam koniecznie mieć pasy przynajmniej w jednym pokoju. Wtedy myślałam o tapecie, ale tapeta, to i więcej zachodu i drożej. Tym razem postanowiłam pasy sobie namalować. Ściana pomalowana w taki wzór nabiera eleganckiego charakteru, ale może też stanowić atrakcyjny deseń w każdym pomieszczeniu, od przedpokoju po pokój dziecka, czy łazienkę. Wg mnie pasują wszędzie, nie na darmo mam tyle pasiastej garderoby 🙂

Ale do rzeczy, obiecałam pokazać jak stworzyć piękną ścianę w pasy, to przedstawiam materiał krok po kroku.

Co nam będzie potrzebne?

  • Farby – różne kolory min. 2 sztuki. Farby dobieramy w takich odcieniach, jakie nam się podobają, mogą to być pasy wielokolorowe, to już zależy od naszych preferencji;
  • Taśma malarska– najlepiej dobrej firmy, aby się dobrze kleiła, ale też z łatwością odchodziła od ściany;
  • Poziomica – najlepiej dosyć długa
  • Ołówek

Krok 1

Dobór kolorów

Dobieramy odpowiednie kolory i ustalamy, jaką szerokość mają mieć nasze pasy. To również jest sprawa indywidualna w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Mogą to być szerokie pasy, wąskie lub różnej szerokości poprzeplatane cieniutkimi paseczkami. Każdy efekt pasiasty jest ciekawy. My akurat w naszej aranżacji chcieliśmy pasy równej szerokości.

Krok 2

Malowanie ściany farbą bazową

Malujemy całą ścianę kolorem farby, który jest najjaśniejszy spośród wybranych i który będzie tłem dla pasów w innych barwach. W naszym przypadku jest to biały, bowiem pasy mają być biało-niebieskie. Odczekujemy, aż farba wyschnie zgodnie z zaleceniami producenta.

Krok 3

Rysowanie odmierzonych linii

Najlepiej na początku zmierzyć szerokość ściany, którą będziemy malować, aby dopasować odpowiednią szerokość pasów. Nasze pasy mają 15 cm szerokości, zarówno białe, jak i niebieskie, ale oczywiście szerokości wg upodobań mogą być różne. (Przedstawiony pokój ma 405 cm szerokości, dzieląc to przez 15cm, daje nam 27 równych pasów).  Kolejno odmierzamy każde 15 cm i rysujemy za pomocą ołówka i poziomicy pionową linię na ścianie. Dobrze byłoby, gdyby linia była widoczna przy suficie, na środku ściany i przy podłodze (wówczas łatwo i prosto przykleimy taśmę malarską w następnym kroku).

Krok 4

Naklejanie taśmy malarskiej

To chyba najbardziej czasochłonny punkt malowania pasów, a mianowicie przyklejanie taśmy malarskiej do ściany. Taśmę przyklejamy od góry, prowadząc ją prosto po narysowanej wcześniej linii, zazwyczaj po obu stronach malowanego pasa. Tak jak na foto nr 1. Chyba, że szerokość naszych pasów będzie taka sama, jak szerokość taśmy, wtedy mamy o połowę mniej pracy. Przyklejamy taśmę dokładnie dociskając do ściany, aby farba nie podeszła pod nią podczas malowania. Pamiętajmy, aby ślad ołówka pozostawić we wnętrzu pasa, który będziemy malować, wtedy po prostu zamalujemy go farbą. Nie zaklejajmy ołówka taśmą, bo zostanie po nim ślad.

20161006_142831
Fot. nr 1. Przyklejanie taśmy malarskiej

Krok 5

Malowanie

Najprzyjemniejszy moment w całej nie skomplikowanej, ale pracochłonnej operacji. Malowanie pasów. Dobieramy odpowiedni wałek (fot.nr 2), pamiętając, żeby nie był za długi, bowiem może nam niechcący zamalować część, która ma pozostać biała.

20161006_144721
Fot. nr 2

Zaczynamy malowanie najlepiej od góry na dół, nakładając wałek częściowo na taśmę, a częściowo na malowane miejsce, dociskając w miejscu taśmy(fot. nr 3). Wszystko po to, aby ładnie odbił nam się pas i farba nie podchodziła przypadkiem pod taśmę.

20161006_144734
Fot. nr 3. Malowanie pasów wałkiem

20161006_144705

Krok 6

Usuwanie taśmy

Po pomalowaniu wszystkich pasów, gdy farba jest jeszcze mokra, odklejamy powoli taśmy malarskie od ściany pod kątem 90 stopni. To bardzo ważne, aby farba nie wyschła na ścianie, ponieważ przy zbyt późnym wykonaniu tej czynności mogą się odrywać całe płaty farby razem z taśmą, a tego na pewno chcemy uniknąć.

20161006_151008
Fot. nr 4

Krok 7

Koniec

Cieszmy się ciekawym i eleganckim wystrojem ścian w naszym wnętrzu. Gotowe!

20161006_151021

I jak podoba się efekt? Pochwalcie się swoimi ścianami przez Was malowanymi. Im więcej zdjęć, tym więcej inspiracji!

Wszystko zgodnie z projektem przedstawionym tutaj.

Pozdrawiamy.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s