Układanie paneli podłogowych

 

Czy różni się czymś układanie paneli podłogowych w domu murowanym, a szkieletowym? W zasadzie, dlaczego miałoby się różnić? Podłoga, jak to podłoga – prosta, płaska. Jednak niewielka, bo niewielka, ale różnica jest. Otóż chodzi o to, co kładziemy pod panele.

1.Folia pod panele

Jeśli nasza podłoga to po prostu wylewka betonowa zarówno na parterze, jak i na piętrze, to wtedy różnic nie ma żadnych, no może poza tym, że ściany mogą być równiejsze, niż w domu murowanym (bo w murowanych różnie to bywa) i pojawią się różnice w odstępach między ścianą a panelem. Na taką podłogę konieczne jest położenie folii paroizolacyjnej wywiniętej po kilka centymetrów na każdą ze ścian. Ma to na celu zabezpieczyć panele przed niebezpieczną dla nich wilgocią. W przypadku, gdy podłoga jest z płyty OSB, a w domach szkieletowych tak często bywa, to wówczas folia nie jest potrzebna. Takie informacje zazwyczaj uzyskamy również w opisie produktu. Na opakowaniu paneli jest instrukcja, jak powinniśmy je układać i co należy położyć pod spód. Folia na beton jest też o tyle ważna, że producenci paneli jej wymagają, aby nie stracić gwarancji.

Wnioski:

posadzka betonowa – kładziemy folię

posadzka z innych materiałów, np. OSB – brak folii

Tyle różnic. Reszta jest identyczna.

2.Podkład pod panele

Ułożone panele podłogowe tworzą tzw. powierzchnię pływającą, tzn. że panele nie są związane trwale z podłogą, a pomiędzy nimi powstaje szczelina powietrzna, która powoduje, że dźwięki nie są przez nic absorbowane. Między innymi z tego powodu pod panelami podłogowymi należy umieścić podkłady akustyczne, które te dźwięki będą pochłaniały. Ponadto takie podkłady wyrównują powierzchnię podłogi, amortyzują ją i są dodatkową warstwą izolacyjną. Mamy do wyboru bardzo wiele różnych podkładów o różnych parametrach i grubościach.

Płyta zielona eko

Na podłogi z płyt OSB, ale również betonowe dobrze sprawdzą się jako podkład płyty tzw. eko, wykonane  z włókna drzewnego. Bardzo dobrze izolują akustycznie, są dość grube 5-7mm, dzięki czemu mogą również niwelować większe nierówności podłoża. Posiadają bardzo dobre właściwości izolacyjne. Idealne na podłogi na stropie drewnianym, ze względu na swe właściwości wytłumiające dźwięki. Bardzo łatwo się je układa na podłodze, jedna przy drugiej, a na nie bezpośrednio układamy panele.

Płyty korkowe

Również wykonane z naturalnego materiału. Podobnie jak eko, dobrze tłumią dźwięki oraz izolują termicznie, dostępne są w różnych grubościach, nawet do 10 mm. W związku z tym mają właściwości wyrównujące powierzchnię podłogi. Są trochę droższe od płyt eko.

Pianka

Bardzo popularna ze względu na swą niską cenę, jednak jej właściwości nie są już tak dobre, jak wyżej opisanych. Pianka ma grubość ok. 3mm, zatem niewiele, aby ewentualnie wyrównać podłoże, ponadto słabo pochłania dźwięki. Łatwo można ją zniszczyć, bo jest delikatna. Na pewno lepszy jest tzw. pianomat, ale również sporo droższy.

Podkład XPS

Podkłady stworzone ze styropianu XPS (polistyren ekstrudowany) również dobrze izolują termicznie oraz akustycznie i niwelują nierówności podłoża. Mają wysoką odporność na obciążenia oraz wilgoć. Bardzo łatwo się je docina i układa na powierzchni. Są atrakcyjniejsze cenowo w porównaniu do podkładów ekologicznych.

3.Układamy panele

Jeśli chcemy panele ułożyć sami, a jest to naprawdę bardzo proste, to musimy się nieco przygotować. Co będzie nam potrzebne:

  • kołki dylatacyjne
  • ołówek i długa poziomica lub linijka
  • wyrzynarka, piła, gilotyna

Panele układamy na ułożonych uprzednio podkładach prostopadle do źródła światła, ale te z V-fugą, możemy układać tak jak nam pasuje. Zaczynamy od zmierzenia wymiarów pokoju, aby sprawdzić, ile paneli zmieści się na szerokość, bowiem nie powinno nam zostać na ostatni rząd paneli np. 5 cm. Jeśli okaże się, ze pozostaje nam taka właśnie niewielka szczelina, to należy zacząć układanie podłogi od odpowiednio dociętego wzdłuż panela.

Po pomiarach zabieramy się do pracy, na początek rozkładając kołki (kliny) dylatacyjne przy ścianach. Następnie po kolei układamy panele, dokładając każdy kolejny do poprzedniego pod kątem i dociskamy do momentu charakterystycznego zatrzaśnięcia. Jaki system został przewidziany dla danego panela, jest opisane na opakowaniu. Może to być system typu 1click2go lub twin click. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania.

Panele układamy rzędami na zakładkę odpowiednio je docinając od strony lewej do prawej. Kolejne rzędy zaczynamy od dociętego panela pozostałego po poprzednim rzędzie. Jeśli po docięciu panela okaże się, że reszta jest krótsza niż 30 cm, to należy zacząć układać nie od tej resztki, a od nowego panela, aż do końca pomieszczenia. Ołówkiem zaznaczamy na panelu, w którym miejscu należy ciąć, a poziomicą zaznaczmy prostą linię.

Czym najlepiej ciąć panele?

  • Dobrym narzędziem jest gilotyna do paneli, tnie szybko, łatwo i bez pyłu. Jednak nie ma możliwości ciąć nią paneli wzdłuż, jak i wycinać dodatkowych elementów, dlatego może się okazać nam potrzebne dodatkowe narzędzie, np. zwykła piła ręczna.
  • Piła ręczna również się sprawdzi, ale na pewno zajmie nam to dużo więcej czasu, wysiłku i sporo nakurzymy w pomieszczeniu
  • Wyrzynarka jest bardzo dobrym sprzętem do cięcia paneli. Dobieramy odpowiednią końcówkę i możemy ciąć wzdłuż, w poprzek, jak również docinając inne niewymiarowe elementy. Trochę się kurzy, ale na pewno mniej musimy włożyć w to pracy.

Po ułożeniu i docięciu wszystkich paneli, wyjmujemy kliny dylatacyjne i podłogę mamy gotową. Niewprawiona osoba jest w stanie ułożyć ok. 35 m2 paneli w jeden dzień, a przynajmniej tak było w naszym wypadku.

Nie ma co się bać układania paneli, bo to naprawdę proste przedsięwzięcie, a opłacalne. Dzięki temu, że panele układaliśmy sami, w porównaniu do ceny panela z ułożeniem, to jeden pokój 15 metrowy mieliśmy gratis. Panele zamówiliśmy po bardzo atrakcyjnej cenie w internecie, zatem dostawę mieliśmy pod sam dom. Teraz się śmiejemy, że tak nam się spodobało, że zajmiemy się zawodowo układaniem paneli 😉

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s