Rekuperator – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Pierwszą instalacją w naszym domu jaką zamontowaliśmy, było rozprowadzenie po całym budynku rur do wentylacji mechanicznej. Nad tym, czy taką instalację zamontować nawet się nie zastanawialiśmy, po prostu było to pewne jak budowa dachu 😉 Jedynym problemem było znalezienie firmy wykonawczej i dobranie odpowiedniego rekuperatora, a tych na rynku jest całkiem sporo.

20160603_181048
Kanały wentylacji mechanicznej rozprowadzone  na poddaszu

Dlaczego wentylacja mechaniczna?

W każdym domu jakaś wentylacja być musi, zazwyczaj jest to wentylacja tradycyjna grawitacyjna. Niestety po pierwsze, nie jest ona za bardzo wydajna, a po drugie, przez taką wentylację tracimy mnóstwo energii cieplnej, która zwyczajnie ucieka z naszego domu.

Jeśli zdecydowaliśmy się na budowę domu energooszczędnego i jest to budynek szczelny,(a przy energooszczędności jest to bardzo ważne) to w naszym przekonaniu wentylacja mechaniczna jest wręcz nieodzowna. Budynek musi być wentylowany i musimy mieć czym w nim oddychać, a szkoda byłoby rezygnować z jego szczelności ze względu na wentylacje grawitacyjną. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w budynku rekuperatora i rozprowadzenie wentylacji.

Zalety rekuperacji z odzyskiem ciepła:

 • sprawna wentylacja pomieszczeń – wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pobiera powietrze z zewnątrz, filtruje je i oddaje do pomieszczeń znajdujących się w naszym domu. Mamy gwarancje, że w każdym pokoju dostarczana jest optymalna porcja świeżego powietrza, które nie jest ani za wilgotne, ani za suche. Ponadto z pomieszczeń mokrych i z tych, z których wydobywają się zapachy, czyli łazienki i kuchnie, wentylacja usuwa wilgotne powietrze oraz zapachy i wyrzuca je na zewnątrz. W łazienkach z wentylacją mechaniczną wszystko wysycha dużo szybciej.  Ręczniki będą szybciej suche i mamy pewność, że ograniczymy wilgoć w mokrych pomieszczeniach to niezbędnego minimum.
 • energooszczędność cieplna – dzięki zamontowaniu rekuperacji w izolowanym budynku mieszkalnym, zapotrzebowanie na ciepło jest ok. 40% mniejsze, niż przy wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu również 40% mniejsze są rachunki na ogrzewaniu. Jeśli zapotrzebowanie na ciepło jest prawie połowę mniejsze, to możemy również zaoszczędzić na systemie grzewczym i np. zamontować grzejniki o mniejszej mocy. Rekuperator czerpie powietrze z zewnątrz, miesza je z ciepłym powietrzem z wnętrza domu i takie rozprowadza po kanałach wentylacyjnych do każdego z pomieszczeń. Przy wentylacji grawitacyjnej, zimne powietrze jest wwiewane do środka, a ciepłe ucieka na zewnątrz, co powoduje spore straty cieplne. Nieraz w domu po prostu wieje z kratek wentylacyjnych, jeśli na dworze jest ziąb i wiatr. Unikniemy tego posiadając wentylacje mechaniczną odzyskującą ciepło z pomieszczeń.
 • warunki „atmosferyczne” w domu – rekuperacja pobierając powietrze filtruje je i oczyszcza, usuwa nadmiar dwutlenku węgla, a dostarcza świeżego przefiltrowanego powietrza. W takich budynkach jest dużo mniej kurzu, ponadto nie trzeba wietrzyć pokoi otwierając okna i dodatkowo ich wychładzać- wszystko to zrobi za nas wentylacja mechaniczna. Co za tym idzie część okien w domu może być w systemie fix – czyli nie otwieralnych . Takie rozwiązanie pozwoli nam dodatkowo zaoszczędzić, ponieważ tego typu okna są tańsze i mają lepsze współczynniki przenikalności cieplnej.
 • W kuchniach nie musimy montować okapów czy wyciągów, a wręcz jest to niewskazane.  Rekuperacja usuwa zapachy i dodatkową wilgoć z kuchni, jest tak regulowana, że sama zwiększa swą wydajność, gdy w pomieszczeniu nagle znajdzie się za dużo wilgoci z gotującego i parującego obiadu. Można też regulować ją samodzielnie, gdy zajdą jakieś nadzwyczajne warunki, zwiększając jej wydajność. Dodatkowy wyciąg w kuchni mógłby po pierwsze zaburzyć pracę rekuperacji, a po drugie wytworzyć niebezpieczne podciśnienie. Jeśli jednak chcemy mieć okap, bo czasem smażymy coś na głębokim tłuszczu w kuchni, to powinien być to po prostu pochłaniacz z filtrem węglowym. Pochłonie on tłuszcz, przefiltruje opary, a te już przefiltrowane zostaną usunięte przez wentylację.

Wady rekuperacji z odzyskiem ciepła:

 • podstawowa wada, jaka przychodzi na myśl, to koszty- faktycznie montaż rekuperacji wraz z rozprowadzeniem kanałów po domu, to koszt kilkunastu tysięcy złotych, ale biorąc pod uwagę oszczędności, jakie przynosi, szybko się zwraca.
 • Dodatkowe urządzenie elektryczne- to niezaprzeczalny fakt, rekuperacja pobiera dodatkowy prąd, bo jakoś działać musi. Jest to urządzenie, które jest stale włączone, jak lodówka i za rok jego pracy również zapłacimy podobnie jak za pracę lodówki o klasie A+. Choć wszystko zależy od jego wydajności, wielkości domu, ilości domowników i innych indywidualnych parametrów, ale nie jest to na pewno koszt, który nas pogrąży.
 • Koszty eksploatacji – w rekuperatorze trzeba co jakiś czas wymieniać filtry, jak również robić przeglądy instalacyjne. Są to kolejne dodatkowe koszty.

Jak widzicie oprócz ewentualnych „dodatkowych” kosztów, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma same zalety, a koszty i tak się zwracają dzięki dodatkowym sporym oszczędnościom. Jeśli jesteście niezdecydowani, co do takiego urządzenia, to polecam porozmawiać z osobami, które mieszkają w domach w ten sposób wentylowanych. Zazwyczaj takie osoby stwierdzają, że rekuperacja, to najlepsza instalacja domowa, jaka im się w życiu przydarzyła 😉

Reklamy

6 myśli w temacie “Rekuperator – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

 1. Witam, a jakiej firmy macie państwo rekuperator? Jaka dokładna cena z montażem? Ile kosztują filtry do wymiany i czy można je wymieniać samemu, czy należy wzywać ekipę? Czy na gwarancji wymiana jest w cenie lub z upustem (pewnie nie ) :-)?
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubienie

  1. Rekuperator mamy firmy Thessla Green. Cena z projektem ,montażem i sterownikiem air ++ (są inne tańsze) ok. 17tys. Wymiana filtra to 3 minuty roboty, raczej trudno byloby do tego wzywać serwis 😉 Wymiana filtrów leży w gestii uzytkujacych osób, bo i częstotliwość wymiany zależy od wielu czynników ( m.in . od zanieczyszczenia powietrza w danym miejscu, ilości pyłów i pyłków itp.) My zakupiliśmy tkaninę filtracyjną o filtrze zalecanym przez producenta i docinamy ją na bieżąco. Kupiliśmy chyba 5mb za kilkadziesiąt złotych i starczy na kilka lat. Zimą wymieniamy częściej niż latem. Pozdrawiamy

   Polubienie

 2. Czy rekuperacja w domu wybrana przez Państwa rzeczywiście poprawia jakość powietrza oraz pomaga utrzymać temperaturę? Zastanawiam się właśnie nad wyborem rekuperatora, jednak nie jestem pewien, czy będzie on w stanie ogrzać mój dom, który ma ok. 150m2. Jakieś spostrzeżenia na co powinienem zwrócić uwagę? 🙂

  Polubienie

  1. Pierwsze spostrzeżenie to, to że rekuperacja niczego nie ogrzewa, bo to nie jest system ogrzewania. Rekuperacja ma za zadanie wentylować wszystkie pomieszczenia w domu i w tym sprawdza się znakomicie, przy okazji nie wychładza domu jak otwieranie czy rozszczelnianie okien, więc tu pewnie jakaś oszczędność. W domu jest ciągła dostawa świeżego powietrza i dzięki temu w zimie nie ma znienawidzonego przeze mnie zaduchu, a w łazienkach po kąpieli bardzo szybko wszystko jest suche, więc nie ma żadnej wilgoci. Nie wiem co to wilgotne okna zimą, które wcześniej były normą. Ja osobiście nie wyobrażam sobie już domu bez tego systemu, ale jest to system wentylacji, a nie ogrzewania.

   Polubienie

 3. My też się nie wahaliśmy ani chwilę czy zdecydować się na wentylację mechaniczną. Wiedzieliśmy, że musi pojawić się obowiązkowo, tylko na naszych warunkach. Mężowi zależało, aby w połączeniach wentylacyjnych były wykorzystane kompensatory tkaninowe, szukał więc firmy, która się tym zajmie. Ostatecznie osobno zamówiliśmy kompensator i osobno pozostałe elementy wentylacji. Jesteśmy zadowoleni bo cała konstrukcja spełnia swoją rolę.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s