Podatek od pożyczki

Każdy inwestor wie, że budowa domu to spore przedsięwzięcie zarówno finansowe jak i logistyczne. Często zdarza się, że nasze założenia finansowe dotyczące budowy domu były zbyt optymistyczne, bowiem w trakcie budowy wychodzą różne dodatkowe nieprzewidziane zakupy.

Na braki pieniężne są różne sposoby i nierzadko zdarza się, że pożyczamy pieniądze od rodziny czy znajomych. W naszym ustawodawstwie takie czynności prawne są opodatkowane, choć w większości sytuacji możemy skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania.

Podatek od pożyczki

Umowa pożyczki w naszym kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatnikiem podatku jest pożyczkobiorca, a jego wysokość wynosi 2% od kwoty pożyczki.

Jednakże w przypadku, gdy pożyczki są udzielane na podstawie umowy pomiędzy osobami najbliższymi (małżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha), to przysługuje zwolnienie od PCC niezależnie od wysokości pożyczki, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki (art. 9 ust. 10 lit. b ustawy o pcc).

  • Po pierwsze należy złożyć deklarację (PCC-3) w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności. W przypadku, gdy czynność dokonywana jest w formie aktu notarialnego, deklarację składa notariusz.
  • Drugim koniecznym warunkiem jest udokumentowanie otrzymania pieniędzy przez biorącego pożyczkę dowodem przekazania na jego rachunek płatniczy lub na jego inny rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, lub przekazem pocztowym.

Jeśli pożyczka następuje między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej, to kwota wolna od podatku wynosi 9.637 zł i jest to górny limit pożyczki, na który przysługuje zwolnienie od jednej osoby w okresie obejmującym 5 lat kalendarzowych. W I grupie podatkowej znajdują się oprócz osób najbliższych wymienionych wyżej również teściowie.

Mówiąc prościej wszystkie pożyczki od osób z I grupy, do wymienionego limitu korzystają ze zwolnienia z podatku, a jeśli kwota pożyczki jest wyższa, to osoby najbliższe(oprócz teściów) mogą skorzystać ze zwolnienia, jeśli spełnią powyższe warunki.

Pożyczka od znajomych i dalszej rodziny

W sytuacji, gdy umowa pożyczki zawierana jest pomiędzy podmiotami niezaliczanymi do I gr. podatkowej, to zwolnienie od podatku przysługuje do łącznej wysokości nieprzekraczającej kwoty 5.000 zł od jednego podmiotu i 25.000 zł od wielu podmiotów – w okresach 3 kolejnych lat kalendarzowych. Gdy sumy pożyczki są wyższe, to należy zapłacić od nich 2% podatek.

Brak zgłoszenia pożyczki do Urzędu Skarbowego

Jeśli nie dokonamy zgłoszenia umowy pożyczki do US, w sytuacji, gdy ustawa tego od nas wymaga, a w toku kontroli skarbowej okaże się, że taką pożyczkę otrzymaliśmy, to urząd skarbowy nałoży na nas podatek w wysokości dziesięciokrotnie większej, czyli 20% od kwoty otrzymanej pożyczki.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s