Ogrzewanie w naszym domu

Ogrzewanie w naszym domu to temat dość drażliwy. Dlaczego? Bo jeśli tylko powiemy komuś jak zamierzamy ogrzewać, to wszyscy łapią się za głowę, my w zasadzie czasami też. Nasza decyzja została podjęta po roku poszukiwań, czytania, studiowania wszelkich za i przeciw, obliczania, dyskutowania. Mieliśmy pewne wymagania, co do systemu ogrzewania, a mianowicie miało być czysto,  bezobsługowo i w atrakcyjnej cenie. Nadal nie wiemy do końca, czy podjęliśmy decyzję właściwą, ale to się okaże w trakcie użytkowania domu.

Ogrzewanie prądem

Tak, dokładnie! Chcemy ogrzewać nasz domek prądem. Dom z założenia ma być energooszczędny. Przenikalność cieplna ścian wg projektu ma wynosić 0,11 W/(m2.K) (od 0,10 W/(m2.K) zaczynają się domy pasywne. Zapotrzebowanie na ciepło ma wynosić poniżej 40W/m2/rok.(więcej) W domu zamontowany został system rekuperacji z odzyskiem ciepła o sprawności sięgającej do 92%.. Dom ma prostą bryłę, a ilość okien od strony północnej zmniejszyliśmy do niezbędnego minimum. Od strony południowej budynek jest osłonięty dużą halą na szerokość całej działki, od strony zachodniej dużą ilością drzew, podobnie od strony północnej.

Podstawową cechą domów szkieletowych jest ich bezwładność cieplna. To znaczy, że budynek nie akumuluje w sobie ciepła , a bardzo szybko się nagrzewa( również szybciej ochładza). Latem mogliśmy zauważyć,że dom jest bardzo dobrze zaizolowany, ponieważ mimo upałów na zewnątrz, w domu panował chłód. Natomiast, gdy dom podczas upału był pootwierany i się nagrzał do bardzo wysokich temperatur- ok 28 stopni, to w przeciągu 15 minut wieczornego wietrzenia temperatura w domu osiągała optymalną temperaturę 22-23 stopni. Z doświadczenia wiem, że jest to nie do zrobienia w domu murowanym(w którym obecnie mieszkamy). Pokoje wietrzymy całe noce, a temperatura ledwo spada, bo mury, które zakumulowały ciepło oddają je przez całą noc. Zatem mamy plus latem, ale co z zimą?

Mechanizm działania

Skoro dom tak szybko się wychładza, to zimą będzie się wychładzał w mgnieniu oka. Owszem, jeśli otworzymy okna podczas mrozów, to dom szybko nam się wychłodzi, ale my nie otwieramy okien (rekuperacja), poza tym niektóre są po prostu nieotwieralne (fix). W związku z tym nie wychładzamy budynku, który jest bardzo dobrze zaizolowany. Ogrzane powietrze w budynku pozostaje i filtruje się poprzez wentylację mechaniczną, która ciepło z wyrzucanego powietrza odzyskuje z powrotem.

Dom potrzebuje minimalnej mocy, żeby ogrzać powietrze wewnątrz, bowiem nie ogrzewa budynku jako takiego (nie ogrzewa ścian akumulując w nich ciepło), tylko powietrze. Reakcja ogrzewania jest niemalże natychmiastowa, zupełnie inaczej niż w domu tradycyjnym. Budynki o zdolnościach akumulacyjnych są bardzo dobre i również energooszczędne, ale po prostu inne i działają na innych zasadach, dlatego do każdego budynku ogrzewanie powinno być dobierane indywidualnie.

No dobrze, ale skąd to ogrzane powietrze?

System ogrzewania elektrycznego

Wszystkie powyższe przesłanki przekonały nas do tego, że możemy ogrzewać dom prądem. Wybraliśmy system mieszany. Na parterze oprócz sypialni oraz w łazience na górze, zostało położone ogrzewanie podłogowe- kable grzejne. Każde pomieszczenie ma swój własny obieg i dopasowany termoregulator.

20160905_174909
termoregulatory do ogrzewania podłogowego

Kable grzejne zatopione zostały w kleju pod płytkami- tę czynność konsultowaliśmy z elektrykiem oraz z firmą od ogrzewania. Skoro ogrzewanie ma się nie akumulować, to nie zatapiamy go w wylewce. Gdybyśmy to uczynili, to kable ogrzewałyby najpierw beton w posadzce i minęłoby sporo czasu( więcej kilowatów) zanim powietrze w pomieszczeniach zaczęłoby się ocieplać. W naszej sytuacji ciepło przenika niemal natychmiast, bowiem płytki położone na ogrzewaniu mają dobrą przewodność cieplną i powietrze szybko się ogrzewa (mniej kilowatów:)

W sypialni na dole i w pokojach na górze zamontowane zostaną grzejniki elektryczne konwekcyjne, każdy z osobnym regulatorem.

Ogrzewanie niecentralne

Sprawność takiego systemu jest stuprocentowa , bowiem nie ma żadnych strat, cała energia elektryczna zamieniana jest w ciepło, nie ma żadnych pośredników( ogrzewania wody, rozprowadzania po rurach, kaloryferach itd). Wielką zaletą takiego ogrzewania jest jego „nie centralność”, ogrzewamy tam, gdzie tego potrzebujemy i gdzie aktualnie przebywamy, a reszta może być wyłączona. W systemie centralnego ogrzewania nie mamy tego komfortu i ogrzewamy wszędzie, czy nam potrzeba czy nie, co również daje nam straty energii.

Wspomaganie ogrzewania

Wiele osób, a w zasadzie wszyscy są przerażeni, że chcemy w ten sposób ogrzewać nasz domek, że koszta niesamowite i pójdziemy z torbami. A co będzie jak zabraknie prądu?

Po pierwsze, jeśli zabraknie prądu, to żaden system ogrzewania nie będzie działał, bo wszelkiego rodzaju piece są na prąd, czy to będzie ogrzewanie eko-groszkiem, czy gazem, czy pompą ciepła. W związku z tym, wspomagaczem ogrzewania i ewentualnie ogrzewaniem awaryjnym jest piecokominek (więcej na ten temat tutaj). A że my, a szczególnie mój mąż, uwielbiamy ciepło domowego ogniska w zimie, to pewnie będzie on często używany, co jest dodatkową zaletą, bo oszczędzamy na prądzie 🙂 Pewien pan, który taki dom użytkuje już od dwóch lat, podobno jeszcze nie wie za bardzo jak się ogrzewa prądem (posiadając instalację ogrzewania elektrycznego), bo paląc w kominku i mając rekuperację, ciepło z kominka rozprowadza się po całym domu. Obecnie mieszkając w domu ogrzewanym eko groszkiem, codziennie i tak palimy w kominku, bo uwielbiamy te zimowe wieczory z ciepłą herbatką w ręku i trzaskającym w kominku ogniem.

Ogrzewanie CWU

W naszej sytuacji, ogrzewania wszystkiego na prąd, najsłabszym elementem, było ogrzewanie wody. Ogrzewanie wody prądem jest naprawdę kosztowne, a my chcemy przecież energooszczędnie, dlatego zdecydowaliśmy się na pompę ciepła CWU o dobrej sprawności – COP 3,49.

Koszt inwestycyjny ogrzewania elektrycznego

Inwestycja w ogrzewanie elektryczne jest nieporównywalna z innymi systemami CO. Co składa się na koszty takiego ogrzewania?

  1. Kable grzejne wraz ze wszystkimi termoregulatorami – 4000 zł
  2. Grzejniki elektryczne – 1200 zł

Dodając oba elementy, mamy cały koszt inwestycyjny w ogrzewanie domu.

Oszczędności:

  1. Nie budowaliśmy dodatkowego komina pod piec do CO
  2. Brak pieca
  3. Brak instalacji wodnej ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego, którą musi wykonać fachowiec od instalacji wod-kan

Zaoszczędzone pieniądze inwestycyjnie, możemy przeznaczyć teraz na rachunki za prąd przez dobrych kilka lat albo może zainwestować w instalację OZE fotowoltaiczną.:)

Reklamy

3 myśli w temacie “Ogrzewanie w naszym domu

  1. Witam,
    jesteście już po pierwszym sezonie grzania prądem, jestem bardzo ciekawa jak to u Was się sprawdziło, jakie koszty. Wszelkie obserwacje i uwagi mile widziane, my także planujemy elektryczne a trudno znaleźć osoby z doświadczeniem w tej sprawie. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, a może ciekawy wpis się pojawi na ten temat?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s