Sprzedaż nieruchomości wraz z warunkami zabudowy

Kupno / sprzedaż nieruchomości wraz z warunkami zabudowy

Zdarzają się różne sytuacje w życiu i czasem musimy dokonywać trudnych wyborów. Np. okazuje się, że musimy sprzedać działkę, na którą uzyskaliśmy już nasze warunki zabudowy, a kupujący zastanawia się , czy wydane na sprzedawcę warunki mogą dotyczyć także jego.

Otóż sama sprzedaż nieruchomości nie powoduje jednocześnie przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy na nabywcę. Nie jest również możliwe zawarcie dodatkowych postanowień w akcie notarialnym dotyczących przeniesienia decyzji ustalającej warunki zabudowy, bowiem jest to możliwe jedynie na drodze administracyjnej.

Przeniesienie decyzji administracyjnej na inną osobę

Zgodnie z art. 63 ust. 5 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy (najczęściej wójt, burmistrz, prezydent) jest obowiązany za zgodą strony do przeniesienia decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w decyzji. Przeniesienie jest zatem możliwe jeśli spełnione zostaną dwie przesłanki:

1. osoba, która obecnie posiada warunki zabudowy złoży oświadczenie woli o przeniesieniu ich na inną osobę;
2. osoba, na którą decyzja ma być przeniesiona wyraża zgodę i akceptuje wszystkie warunki zawarte w decyzji.

Jeśli powyższe wymogi zostaną spełnione, to właściwy w sprawie organ wyda decyzję o przeniesieniu warunków zabudowy na tę inna osobę, czyli w tym wypadku na nabywcę nieruchomości.

Będzie to spore ułatwienie dla nabywcy, bo nie będzie już musiał załatwiać spraw urzędowych dotyczących WZ, które często są bardzo czasochłonne, a także wiążą się z dodatkowymi kosztami. Ponadto mamy pewność, że na danej działce jest możliwa zabudowa.

Natomiast w przypadku działek, które nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego (nie możemy sprawdzić w urzędzie jakie przeznaczenie ma dana działka) oraz nie mają wydanych warunków zabudowy, najbezpieczniej dla kupującego, byłoby postarać się o warunki zabudowy dla siebie, jako przyszłego inwestora, dotyczące danej działki. Jest to możliwe, bowiem wniosek o WZ może złożyć każdy, kto ma w tym interes prawny, a zatem nie trzeba być właścicielem ani posiadaczem danej nieruchomości.

Brak zgody na przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy

W sytuacji, gdy kupujący nie zgadza się na przeniesienie warunków zabudowy, ponieważ np. nie odpowiadają one jego wymaganiom dotyczącym budowy, to powinien wystąpić o nowe WZ i w momencie, gdy zostaną one wydane, poprzednie tracą ważność.

Pamiętaj!

Warunki zabudowy nie mają daty ważności, wydawane są bezterminowo, chyba że nastąpiło zdarzenie prawne, które spowodowało utratę ich ważności.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s