Drzewa i krzewy szybko rosnące

Pewnie każdy  nas tak ma, że chciałby , aby od razu wszystko wyglądało pięknie. Nawet podczas budowy, gdy tu rozrzucone deski, tam worki z cementem, a jeszcze dalej jakieś wykopy, a my marzymy, żeby ta nasza działka, kawałek naszej ziemi wyglądały przynajmniej estetycznie i to jak najszybciej.

Kiedy działkę już w miarę ogarniemy i uprzątniemy, dom powoli wykańcza się w środku, to my możemy zaaranżować naszą przestrzeń wkoło domu. Niestety wiadomo, że rośliny, które zakupimy w szkółkach, aby osiągnęły zadowalający rozmiar, muszą rosnąć przez kilka lat. Jednak my byśmy chcieli jak najszybciej mieć piękne duże okazy, by spełniały swe role: ozdobne, osłaniające, dające zapach czy przynoszące słodkie owoce. Są dwa sposoby na szybki ogródek na naszym podwórku.

    1. Kupujemy na początek duże drzewa lub krzewy

W takim wypadku należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny, które są już ukorzenione i rosną w danym miejscu lubią zmiany. Często bywa tak, że zakupimy za niebagatelną sumę drzewo ozdobne o dość dużych rozmiarach i niestety nie przyjmie się ono na naszej działce. Szkoda i drzewka i naszych pieniędzy. Jeśli już koniecznie chcemy kupować rośliny dojrzałe i o dużych rozmiarach, to zdecydujmy się na takie, którym nie przeszkadza przesadzanie i zmiany miejsca. Na pewno trudno nam będzie przesadzić jarzębinę, głóg, sosnę czy świerka. Przy nasadzaniu pamiętajmy, aby w miejscu przeznaczenia nawieźć ziemi odpowiedniej dla danego gatunku roślin.

Najlepszą porą na sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów o dużych rozmiarach jest jesień, gdy soki roślinne powoli uchodzą, a na wiosnę w nowym miejscu powoli się odrodzą. Dobrą porą jest również wiosna.

Do tego rozkładamy gotowy trawnik w rolkach i voila – ogród gotowy! Jednak to rozwiązanie raczej dobre przy maleńkich ogródeczkach, bo 1 ar trawy z rolki, to koszt ok. 1700 zł, a zazwyczaj trawy potrzebujemy trochę więcej.

      2. Kupujemy drzewa i krzewy szybko rosnące.

Ten sposób o wiele łaskawszy dla naszej kieszeni, ale trzeba uzbroić się w większą cierpliwość. Na szczęście niektóre rośliny są dla nas bardzo przyjazne pod tym względem i zaczynają cieszyć oko w bardzo szybkim czasie.

Rośliny na żywopłoty i osłonowe

wiśnia wonna – antypka – w ciągu roku osiąga wzrost ok 80-100 cm

thuja smaragd – żywotnik zachodni – rośnie szybko, ale  wymaga systematycznego cięcia

thuja kórnik – również szybko rośnie, ale nie potrzebuje tak częstych zabiegów jak poprzednia

ligustr pospolity – w ciągu roku dorasta nawet do 80 cm

tawlina jarzębolistna- charakteryzuje się bardzo szybką ekspansywnością

Jeśli chcemy szybko osłonić się od sąsiadów, to dobrym rozwiązaniem są pnącza:

-winobluszcz pięciolistkowy- roślina wieloletnia, rocznie może się wspiąć na wysokość nawet 2 metrów

-wiciokrzewy- przyrost do 1 metra, posiadają charakterystyczne ozdobne kwiaty

-powojniki (clematis) w zależności od rodzaju mogą przyrastać nawet do kilku metrów, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki

Drzewa iglaste i liściaste

modrzew, sosna wejmutka, świerk syberyjski, brzoza brodawkowata, topola, wierzba

Krzewy ozdobne:

budleja Dawida, forsycja pośrednia, krzewuszka cudowna, jaśminowce i tamaryszek, porzeczka alpejska, róże pnące i parkowe

Kwiaty wysokie:

ostróżka, naparstnica, rodgersja, słonecznik szorstki, datura, łubin, krwawnica pospolita, malwa

Dopełnieniem naszego młodego ogrodu każdego roku będą rośliny jednoroczne, które nie dość, że będą piękną ozdobą i uzupełnieniem, to jeszcze mogą osiągać pokaźne rozmiary w ciągu kilku miesięcy, a będą to: powojniki- wilec purpurowy, nasturcje pnące, groszek pachnący, pandorea, rącznik pospolity.

 

Jak to dobrze, że matka natura tak hojnie nas obdarzyła, dlatego korzystajmy z jej dobrodziejstw jak najlepiej, tworząc piękne, zadbane i estetyczne ogrody i ogródeczki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s