Tynkowanie ścian oraz finalna obróbka płyt ściennych

W przeciwieństwie do domów tradycyjnych, domy budowane w technologii prefabrykowanej drewnianej nie wymagają tynkowania ścian. Ściany wyłożone są płytami karton gipsowymi, fermacell albo podobnymi. Wszystkie one cechują się idealnie prostą nawierzchnią i na tyle gładką, że nie potrzebują dodatkowego tynkowania lub nakładania gładzi.

Gipsowanie spoin

Wybudowany dom, wyłożony od środka płytami  wymaga jedynie zagipsowania szczelin pomiędzy łączeniami płyt oraz otworów po wkrętach. Nie ma konieczności gipsowania i nakładania gładzi na całej powierzchni płyt, choć oczywiście jest to decyzja indywidualna. Do spoinowania szczelin najlepiej użyć dodatkowo taśm zbrojących papierowych lub flizelinowych oraz odpowiednich mas szpachlowych, dzięki temu minimalizujemy ryzyko pękania łączeń. Ponadto w pomieszczeniu, w którym gipsujemy ściany temperatura powietrza powinna być względnie stała i wynosić powyżej 10 stopni. Przy okładaniu ścian płytami zwracajmy uwagę na to, aby były układane jak największymi powierzchniami, zmniejszajmy do minimum miejsca, w których płyty układane są małymi pociętymi kawałkami, ponieważ takie miejsca narażone są na częstsze spękania, mimo odpowiedniego spoinowania.

Malowanie płyt g-k/fermacell

Jeśli wszystkie szczeliny i otwory w naszych ścianach i sufitach są już zagipGrunt_10lsowane, to najlepiej pomalować je wszystkie białą farbą gruntującą, która niweluje różnice w fakturze i barwie podłoża np. taką . Taka farba nakładana jest dość grubą warstwą na podłoże, dzięki czemu nie widać różnicy między ścianą z płyt zagipsowaną, a surową płytą g-k lub fermacell, a co za tym idzie obniżamy koszty zbędnego gipsowania całości i dodatkowego malowania. Tak przygotowane ściany możemy malować na właściwy kolor albo pozostawić białe bez dodatkowego malowania.Oczywiście, jeśli chcemy uzyskać wysokiej klasy powierzchnię, np. połyskującą, to należałoby uprzednio użyć finalnej masy szpachlowej na całości płyt i dopiero później malować odpowiednimi farbami.

Tapetowanie

Jeśli na ścianach chcemy położyć tapety, to nie ma potrzeby ich dodatkowego gruntowania w celu ułatwienia późniejszych ewentualnych zmian. Można przyklejać na płyty wszystkie rodzaje tapet, a ich odrywanie podczas remontów nie powoduje uszkodzenia powłoki ścian. Gruntowania wymagają jedynie te tapety, w których producent tak zaleca, bądź tapety winylowe zmywalne.

Układanie płytek ściennych

Na płytach można układać wszelkiego rodzaju płytki używając do tego celu klejów w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Zazwyczaj nie wymagane jest gruntowanie płyt, chyba że producent kleju wskazuje wyraźnie takie zalecenie. Należy pamiętać, że w razie gruntowania powierzchni ścian konieczne jest ich wyschnięcie przed rozpoczęciem prac ok. 24 h. Natomiast powierzchnie, które podlegają bezpośredniemu oddziaływaniu wody, powinny mieć dodatkową hydroizolację, np. w postaci płynnej folii uszczelniającej. Ponadto wszelkie naroża i przejścia powinny być zaizolowane za pomocą taśm uszczelniających lub kołnierzy uszczelniających. Po wykonaniu hydroizolacji można nanosić na ściany klej do płytek, najlepiej z  jak najmniejszą zawartością wody, np. cementowe  dodatkiem tworzyw sztucznych i stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s