Instalacja elektryczna w domu prefabrykowanym

W domu drewnianym prefabrykowanym układanie instalacji elektrycznej wygląda znacząco inaczej, niż w domach murowanych. Wg mojej oceny jest to dużo prostsze, chociaż wg oceny niektórych elektryków nie do zrobienia 😉 Chociaż nie powiem, również mnie początkowo to frapowało, jak to w gotowej fabrycznie ścianie elektryk ma poprzeciągać kable? Zatem zacznijmy od początku.

W jaki sposób powinna być zamontowana instalacja elektryczna w domach drewnianych szkieletowych?

Przewody instalacji elektrycznej powinny być schowane w specjalnych karbowanych elastycznych peszlach, które są wysoce trudnopalne i w razie zwarcia, nie palą się, lecz kurczą zamykając dopływ tlenu, tym samym uniemożliwiając ewentualne zapalenie się konstrukcji. Dodatkowo, w tego typu domach nie montuje się standardowych puszek, w których połączone są przewody elektryczne. Wszystkie kable łączą się tylko w gniazdach i włącznikach.

Rodzaj standardu wykończenia

Dom gotowy z przygotowaną instalacją elektryczną

W niektórych firmach budujących domy szkieletowe prefabrykowane, już w standardzie, wewnątrz ścian są zamontowane peszle pod kable elektryczne. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że elektryk ma dużo mniej pracy, bo po prostu przeciąga kable elektryczne przez specjalnie przygotowane peszle, montuje puszki i w zasadzie gotowe. Firm, które preferują ten rodzaj montażu znam kilka, m.in. Julstar, Ecohaus czy Danwood. Minusem takiego rozwiązania jest to, że bardzo wcześnie trzeba się zdecydować, gdzie mają być kontakty, włączniki itd, trzeba instalację elektryczną przewidzieć na etapie projektowania. Oczywiście nie jest to żadna nowość, bowiem instalacja elektryczna w domu i tak musi być zaprojektowana. Jednak gdy dom już stoi i widzimy go na żywo, to czasem dopiero wtedy stwierdzamy, że w danym miejscu pasowałby kontakt, a w innym włącznik. Nie jest to dalej droga zamknięta do ewentualnego rozszerzenia instalacji, ale zawsze to już więcej dodatkowej pracy.

Dom prefabrykowany bez rozprowadzonej instalacji elektrycznej

Co w sytuacji, gdy dom już stoi, wszystko jest gotowe, a instalacji w ścianach nie ma?

W domach szkieletowych kanadyjskich instalacje elektryczne rozprowadzone są w momencie, gdy szkielet już stoi, ale przed położeniem wełny pomiędzy konstrukcje i przed zamontowaniem płyt g-k.

W domu prefabrykowanym ściana jest już gotowa i niektórzy elektrycy oraz laicy stwierdzą, że teraz już nic się zrobić nie da. W tego typu budynkach najpierw rozprowadzane są w ścianach peszle poprzez nawiercenie małych otworów w płycie na scianie i przeciągnięcie peszla w odpowiednie miejsce. Czasem konieczne jest odkręcenie płyty g-k, aby w odpowiedni sposób przeciągnąć peszel. Reszta rurek rozprowadzona jest po podłodze (przed wylewką) oraz w konstrukcji sufitu(przed jego zabudową). Nie ma potrzeby kucia ścian i sufitów, co bardzo ułatwia instalację. Następnie przez peszle przeprowadzane są kable elektryczne i instalacja jest już gotowa. W takim systemie rozplanować instalację elektryczną można na etapie, w którym budynek już stoi, zatem mamy możlliwość do niego wejść i po kolei ustalać, gdzie pasowałyby wszelkie kontakty, włączniki i punkty świetlne. Tak właśnie wyglądało to u nas. Weszliśmy do domu i po kolei rozrysowaliśmy, gdzie powinny być punkty elektryczne, tak aby były umiejscowione w odpowiedni dla nas sposób i w odpowiedniej ilości.

Oto instalacja elektryczna w rzeczywistości:

Powyżej widać nawiercone otwory w płytach z poprzeciąganymi peszlami, a na ostatniej fotografii odkręconą całą płytę.

Rozprowadzenie peszli po podłodze i mocowanie za pomocą zacisków, wsporników, specjalnych uchwytów.

Kable przeciągnięte i podprowadzone do głównej skrzynki elektrycznej.

Plusy i minusy montażu instalacji elektrycznej w domu prefabrykowanym

Z moich spostrzeżeń, ogromnym plusem instalacji elektrycznej w domach szkieletowych jest to, że gdy nagle stwierdzę, że chcę mieć punkt świetlny na środku ściany w salonie, to wystarczy odkręcić (nawiercić) ściankę, przeciągnąć peszel, przykręcić ściankę i voila, bez potrzeby rozkuwania murów ścian i sufitów.

Minusem, że niestety niektórzy elektrycy nie chcą podjąć się pracy, bo boją się nieznanego, twierdząc, że jest to trudne do zrobienia. Zatem może się zdarzyć, że znalezienie elektryka, nie będzie sprawą łatwą. Wiemy już jednak, że instalacja w takim domu jest naprawdę prosta i przeciągnięcie kabelków naszemu elektrykowi nie sprawiło żadnej trudności, a punktów było sporo + instalacja alarmowa, domofonowa i odgromowa. Wszystkie te prace łącznie zajęły 5 dni.

W razie jakichkolwiek pytań, zachęcam do zostawiania komentarzy pod postami.

 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Instalacja elektryczna w domu prefabrykowanym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s