Ważność warunków zabudowy

Okres obowiązywania warunków zabudowy

Często spotykam się z pytaniem dotyczącym okresu ważności warunków zabudowy. „Bo kiedyś (kilka lat temu) WZ na działkę miałem, ale to już jest nieważne.” Otóż nie do końca jest to prawdą. Jeśli warunki zabudowy dotyczące danego terenu zostały wydane na mocy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym obowiązującej od 2003 roku, to są one ważne bezterminowo, bowiem ustawa nie nakłada na decyzję o warunkach zabudowy terminu jej ważności. Inaczej jest w przypadku decyzji o pozwoleniu na budowę, która jest terminowa i stąd mogą również brać się wątpliwości, co do okresu ważności warunków zabudowy.

Kiedy decyzja o warunkach zabudowy traci ważność:

1. Decyzja o WZ wydana jeszcze na podstawie ustawy obowiązującej poprzednio musiała zawierać okres ważności, zatem była to decyzja terminowa, która musiała wyraźnie określać okres jej obowiązywania. Jeśli termin ten został przekroczony, to decyzja taka straciła ważność wraz z określonym w niej upływem czasu.
2. Decyzja o warunkach zabudowy bezterminowa wygasa w momencie, gdy inny wnioskodawca otrzyma pozwolenie na budowę. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, iż decyzję o warunkach zabudowy dotyczącą danej działki może otrzymać wiele osób i te decyzje mogą mieć różną treść. Jeśli jedna z tych osób/podmiotów otrzyma pozwolenie na budowę na danej działce, to decyzje innych wnioskodawców wygasają. Należy pamiętać, że jeżeli to na podstawie naszej decyzji o WZ otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, to nadal jest ona ważna i występuje w obiegu prawnym.
3. W sytuacji, gdy na danym terenie ustalono plan zagospodarowania, którego ustalenia są inne niż w decyzji o warunkach zabudowy.
W przypadku, gdy ustalenia są tożsame z tym, co zostało zawarte w WZ, to decyzja taka nie zostaje z automatu wygaszona i nadal jest ważna.

Pamiętajmy!

W przypadku, gdy na podstawie WZ otrzymaliśmy ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, a w między czasie uchwalono plan zagospodarowania odmienny niż w WZ, to nie ma to wpływu na naszą decyzję o warunkach zabudowy i nie traci ona ważności. Możemy spokojnie zaczynać lub kontynuować prace budowlane.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Ważność warunków zabudowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s