Jak się przygotować do procesu budowlanego

Stało się. Postanowiliśmy, że budujemy dom. Od czego trzeba zacząć i jak przetrwać wszystkie sprawy z tym związane? Należy zmierzać po kolei po wyznaczonych celach i spróbować się nie pogubić.

Budowa krok po kroku

  • Kupujemy działkę

Jeśli naszą przygodę z budowaniem zaczynamy najpierw od kupna działki, to przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana działka jest działką budowlaną zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania terenu (MPZP), a jeśli takiego nie ma to w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Studium co prawda nie jest aktem prawa miejscowego i nie jest wiążące, ale na jego podstawie będzie realizowany w przyszłości MPZP. Jeśli mamy wątpliwości co do danej działki, to warto jest złożyć wniosek o warunki zabudowy (WZ) i jeśli dostaniemy pozytywną decyzję ustalającą warunki zabudowy, to mamy pewność, że możemy na danym gruncie budować. Wniosek o WZ może złożyć każdy, zatem nie trzeba być ani posiadaczem ani tym bardziej właścicielem działki.

  • Jesteśmy właścicielami nieruchomości niezabudowanej

Jeśli jesteśmy tymi szczęśliwcami, że działkę już mamy, ale nie wiemy jak jest dla niej plan zagospodarowania, to należy taką informację sprawdzić we właściwym urzędzie miejskim, podobnie jak wspomniane to zostało powyżej albo sprawdzić na stronie geoportal.gov.pl.  W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych , wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.. W związku z powyższym, gdy nieruchomość nie jest objęta MPZP, to przed zaczęciem jakichkolwiek zamierzeń budowlanych, należy złożyć wniosek o WZ. Dopiero, gdy taką decyzję uzyskamy, możemy prowadzić dalsze działania.

  • Szukamy projektu

W następnej kolejności powinniśmy poszukać odpowiedniego projektu domu. Dostępnych jest obecnie mnóstwo projektów gotowych, które możemy dostosować do własnych potrzeb. Ważne jest, aby firma, od której projekt kupimy dostarczyła nam zgodę na zmiany. Standardowo taka zgoda wydawana jest wraz z kupnem projektu, ale należy się wcześniej upewnić, jakie zmiany mogą być wprowadzone.

Można też oczywiście stworzyć wymarzony projekt indywidualny u architekta. Polecam to rozwiązanie dla osób, które poszukują niestandardowych rozwiązań. W takiej sytuacji mamy pewność, że wszystko jest tak jak sobie wymarzyliśmy, bo na etapie projektowania wszystko można, dodać, zmienić i dopasować, a architekt może przedstawić nam wiele ciekawych i nieznanych nam rozwiązań. Jest to jednak opcja na pewno droższa.

  • Zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

W sytuacji, gdy posiadamy już odpowiednią działkę i projekt, to możemy składać wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamierzenia budowlanego.

  • Termin rozpoczęcia prac

Przed rozpoczęciem budowy należy ustanowić kierownika budowy, który zgodnie z art. 42 ust.2  Pr. Bud. jest obowiązany do:

  1. prowadzenia dziennika budowy,
  2. umieszczenia tablicy informacyjnej,
  3. odpowiedniego zabezpieczenia terenu budowy.

Posiadając PnB lub informację o braku sprzeciwu do zgłoszonej budowy  i ostemplowany projekt, inwestor ma obowiązek złożyć zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia prac budowlanych, dołączając na piśmie oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające przyjęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi). wraz z zaświadczeniem o nadaniu uprawnień budowlanych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

  • Budowa i zmiany w zatwierdzonym projekcie

Prace na budowie rozpoczynają się od wyznaczenia budynku w terenie przez uprawnionego geodetę i wpisaniu odpowiednich wzmianek w dzienniku budowy.

Podczas budowy może się okazać, że coś w projekcie należy zmienić, w takiej sytuacji w zależności od rodzaju zmian (istotne, bądź nieistotne), należy dokonać odpowiednich czynności. O zmianach w zatwierdzonym projekcie. Nie należy bać się zmian, bowiem łatwiej zmienić coś na etapie budowy, niż już po jej zakończeniu.

  • Zakończenie budowy

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

W ostatnim etapie budowy inwestor ma obowiązek zlecić geodecie geodezyjną inwentaryzację powykonawczą prac budowlanych, przy czym w przypadku budowy budynku bez przyłączy infrastruktury technicznej inwestor może zgłosić inwentaryzację na końcu wykonywanych prac, natomiast w sytuacji, gdy budowa dotyczy również przyłączy podziemnych, należy je zgłosić do pomiaru przed zasypaniem.

Zgłoszenie zakończenia prac budowlanych

W momencie, gdy budowa na placu budowy została zakończona należy złożyć zawiadomienie do właściwego organu o zakończeniu budowy.  Do użytkowania budynku można przystąpić po 14 dniach od doręczenia decyzji organowi, jeśli ten nie zgłosi sprzeciwu.

(Inwestor może również wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji pozwalającej na użytkowanie obiektu, co jednocześnie stanowić będzie wezwanie organu do przeprowadzenia obowiązkowej kontroli.)

Wszelkie procedury wraz z wyjaśnieniem i wykazem wymaganych dokumentów można odszukać tutaj. Polecam, bardzo przydatna strona.

Oto cały proces budowlany w pigułce. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące poszczególnych etapów prac lub innych rozwiązań, to piszcie. Postaram się w miarę wolnego czasu na nie odpowiedzieć.

Miłego budowania!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s