Instalacja wod-kan w domu- jak się przygotować.

Podczas budowy domu jedną z podstawowych instalacji, która będzie montowana, to instalacja wod.-kan. W zależności od tego, co chcemy stworzyć w naszym domu, instalacja ta może być bardziej lub mniej skomplikowana. Montaż wod-kan wraz z instalacją pod ogrzewanie (podłogowe lub ścienne), będzie zajmował instalatorom więcej czasu, a co za tym idzie również środków finansowych. Warto przygotować się wcześniej i ustalić, co jak i gdzie chcemy mieć w domu i najlepiej jak najdokładniej, żeby po montażu nie okazało się że jednak umywalka jest za blisko drzwi,a w zasadzie to pasowałyby umywalki w liczbie dwóch. Oczywiście wszystko da się zrobić, ale są to dodatkowe koszty i dodatkowa praca specjalistów wod-kan.

Wod-kan w fundamentach – ważne informacje na sam początek budowy

Jeśli planujemy nasz dom posadowić na płycie fundamentowej, to musimy dość dokładnie wiedzieć, zanim ją wylejemy, gdzie będą usytuowane odpływy w łazienkach, kuchni, kotłowni oraz (jeśli mamy dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym), gdzie będzie pion kanalizacyjny. Wszystkie te informacje po to, aby później nie być zaskoczonym, że pion przechodzi nam przez środek głównej ściany w kuchni. Warto wcześniej szczegółowo tozaplanować. W przypadku budowy systemem prefabrykowanym drewnianym jest to szczególnie istotne, bo rur kanalizacyjnych nie będziemy mogli schować w ścianie.

Umiejscowienie sanitariatów

Są inwestorzy, którzy jeszcze przed budową mają wszystko zaplanowane i każdy skrawek powierzchni ma swoje przeznaczenie, ale są też tacy, którzy odkładają planowanie na później, twierdząc, że jeszcze będzie na to czas. W każdym jednak przypadku ważne jest, aby przed położeniem finalnej instalacji mieć rozplanowane i pomierzone usytuowanie sanitariatów. Jest to o tyle istotne, że w tym momencie możemy rozplanować jak najwygodniejsze korzystanie z naszych łazienek czy kuchni…

WC

W przypadku toalet mamy do wyboru miski kompaktowe i na stelażu. Jeśli mamy małą łazienkę, to na pewno lepiej się sprawdzą te na stelażu, bowiem potrzebują mniej miejsca, jednak są też trochę droższe. Do wyboru mamy też te z odpływem pionowym i poziomym. Natomiast co do estetyki obu, wszystko zależy od naszej wizji. Utarło się, że miski podwieszane z zabudowanym stelażem są ładniejsze, ale są też naprawdę ładne kompakty, które będą się idealnie komponowały z innymi sanitariatami.

Np. w stylu retro

wc-kompakt-kleopatra-11
źródło: http://www.łazienkazpomyslem.com

 

lub bardziej dizajnerskim

wc
źródło: http://www.roca.pl

W kwestii wyboru weźmy pod uwagę zatem wielkość łazienki, środki finansowe jakimi dysponujemy oraz indywidualne upodobania. Lepiej te decyzje podjąć wcześniej, by nie musieć w trakcie prac instalatorów podejmować szybkich i nie zawsze przemyślanych wyborów.

Kabina prysznicowa

Jeśli jesteśmy zdecydowani na to, że będziemy mieli w łazience prysznic, to oprócz informacji o tym gdzie ten prysznic ma się znajdować, instalator powinien wiedzieć, czy ma to być prysznic z brodzikiem, czy też bez brodzika z odpływem liniowym. Nie musimy oczywiście na tym etapie wybierać modelu, kształtu kabiny i brodzika. Jednak ze względu na inny montaż odpływu dla pryszniców z brodzikiem, a innych dla tych bez brodzika, powinniśmy to uwzględnić na etapie montażu instalacji.

easy-in-251t08-80x200cm
źródło: http://www.lazienkazpomyslem.com

Wanna i armatura

Na tym etapie powinniśmy poinformować instalatorów czy wanna ma być wolnostojąca i jednocześnie wybrać rodzaj baterii ( o bateriach można poczytać tu).  Inaczej bowiem będzie się instalowało baterie ścienne, a inaczej wolnostojące.

Zlew i zmywarka w kuchni

W tym pomieszczeniu powinniśmy dosyć dokładnie rozplanować rozmieszczenie zlewu i zmywarki, bowiem na etapie tworzenia zabudowy kuchennej może się okazać, że ciężko dopasować szafki, które mają stać w szeregu obok. Powinniśmy wziąć plan kuchni i pomierzyć w jakiej odległości mają stać poszczególne elementy (zlew, zmywarka) i jakiej mają być szerokości.

Stacja uzdatniania wody, pralka, kranik na zewnątrz domu

Są to elementy, które również należy uwzględnić podczas projektowania instalacji. Pralka musi mieć swój odpływ i pobór wody. Kranik na zewnątrz należy przeprowadzić z instalacji wewnątrz domu do odpowiedniej ściany na zewnątrz. Natomiast co do stacji uzdatniania wody, to można ją zainstalować na późniejszym etapie, ale jeśli już na początku wiemy, że stacja będzie, to warto przygotować instalację specjalnie pod uzdatniacz. Ponadto powinniśmy dopasować go do rodzaju wody, im twardsza woda, tym więcej pracy będzie miał filtr, dlatego powinniśmy poznać parametry naszej wody w kranie, aby jak najlepiej dopasować stację.

Jeśli wszystkie te informacje będziemy mieli przygotowane dla montażystów wod-kan, to żadne ich pytanie już nas nie zaskoczy i nie będziemy musieli na szybko główkować i planować.

Powodzenia.

Reklamy

7 myśli w temacie “Instalacja wod-kan w domu- jak się przygotować.

 1. Idąc od dołu: geomembrana, 50 cm drenażu, 30 cm styropianu, 10 cm wylewki betonowej. W tych 10 cm wylewki mamy zbrojenie ale również rurki ogrzewania podłogowego. Na wylewkę kładzie się od razu docelową podłogę bo rurki z wodą użytkową idą albo w ścianach albo na ścianach tuż przy podłodze jeżeli dom jest z prefabrykowanych elementów. To ostatnie rozwiązanie brzmi niezbyt zachęcająco ale mają do tego specjalne, ozdobne, chromowane rurki o małych przekrojach (np. 10 mm). W efekcie nie wygląda to źle, np.

  Co kraj to obyczaj.

  Polubienie

  1. U nas też była taka możliwość, że ogrzewanie może iść od razu w płycie i wtedy płyta jest równocześnie podłogą, to już zależy od inwestora jak chce to rozwiązać. My ze względu na to, że dom tego typu ma dużą bezwładność cieplną, nie chcieliśmy akumulować ciepła w podłodze, zależało nam na natychmiastowej reakcji ogrzewania, bez konieczności oczekiwania, aż podłoga betonowa nam się nagrzeje i dopiero będzie oddawała ciepło. Ogrzewanie będziemy mieli niecentralne elektryczne- maty elektryczne ułożone w kleju pod płytką, która szybko będzie przewodziła ciepło. Dom nagrzewa się bardzo szybko i reakcja ogrzewania w takim wypadku również jest natychmiastowa. O to nam chodziło i tak też to realizujemy, stąd też wszystkie inne instalacje i przewody idą po podłodze, a następnie są zalane wylewką. Każdy realizuje to u nas po swojemu, co inwestor to inaczej 😉
   O sposobie z rurkami na wierzchu nie słyszałam, ani się nie zetknęłam- dziękuję za nową informację 🙂
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s