Bateria do wanny wolnostojącej

Jaki rodzaj baterii?

Jeśli decydujemy się na wannę wolno stojącą w naszej łazience, to powinniśmy się również zastanowić, jaki rodzaj baterii do niej dopasujemy. Bowiem nie każda dostępna w sklepie z armaturą bateria będzie pasowała do tego typu wanny. Zazwyczaj wanny tego rodzaju usytuowane są w łazienkach w pewnej odległości od ściany, a to powoduje, że wybór armatury dość mocno się zawęża. Standardowo baterie montowane są w ścianie, na blacie przy wannie lub na samej wannie. W przypadku wanny wolno stojącej  najczęściej wybierane są baterie wolnostojące.

Rodzaje baterii wannowych:

Baterie natynkowe –

montowane na ścianie, po ułożeniu płytek ściennych lub innych elementów naściennych. Możliwe zamontowanie również przy wannach wolno stojących, ale wówczas wanna musi stać przy ścianie, a bateria powinna mieć odpowiednio długą wylewkę.

modern-tap-1449567001tjx
Bateria ścienna natynkowa

Baterie podtynkowe –

montowane w ścianie przed położeniem płytek pasujące do minimalistycznych łazienek. Oszczędzają miejsce, bowiem część baterii jest schowana w ścianie, trzeba jednak już na etapie instalacji wodnej decydować się na takie rozwiązanie. Instalacja hydrauliczna pod ten rodzaj baterii musi być odpowiednio przygotowana i schowana we wnęce w ścianie. Na zewnątrz , już na płytkach montowana jest tylko wylewka i uchwyt bez przyłączy. W tym wypadku również bateria powinna mieć odpowiednio długą wylewkę.

modern-tap-1449567019f21
Bateria podtynkowa

Baterie stojące –

montowane w specjalnie wyciętych otworach wanny lub jeśli nie jest to możliwe, w specjalnej półce obok wanny, lub w stelażu do baterii albo montowane w obudowie z ceramicznych płytek. Jeśli zdecydujemy się na stelaż może być on ładnie ukryty pod dowolną obudową.

bathroom-4841_960_720
Bateria montowana na wannie

 

Baterie wolno stojące –

Są to baterie montowane w podłodze, zatem wcześniej trzeba zadbać o to, aby woda i odpływ zostały zlokalizowane w odpowiednim miejscu w podłodze. Baterie wolnostojące są najdroższymi ze wszystkich innych rodzajów baterii, ale też najbardziej pasują do wanien wolno stojących. Ceny kształtują się od ok. 1500 zł wzwyż. Choć można też znaleźć trochę tańsze jak ta:

1
1050 zł źródło: glossy.com.pl

Tania bateria wolno stojąca

Jak już wspominałam baterie wannowe wolnostojące do najtańszych niestety nie należą, ale  jest na to sposób. Możemy sami stworzyć baterię wolno stojącą i to taką, która najbardziej będzie nam odpowiadała. Jak to zrobić?

  1. Wybieramy zwykłą baterię wannową ścienną, dokładnie taką, jaką sobie wymarzyliśmy. Ważne, aby była to bateria ścienna z odpowiednio długą wylewką, w zależności od tego jak blisko wanny ma stać.
  2. Kupujemy komplet przyłączy stojących, takich jak na zdjęciu poniżej. Dwie chromowane rurki montowane w podłodze.
  3. Po instalacji przyłączy w podłodze, przykręcamy do nich wybraną przez nas baterię i już mamy naszą własną baterię wolno stojącą.

i-tres-komplet-przylaczy-podlogowych-wolnostojacych-do-baterii-wannowych-z-uchwytem-obrotowym-chrom-1-61-194

Po zamontowaniu rurek-przyłączy do baterii wannowej mamy taki efekt:

bathtub-890227_960_720

Wybór mamy szeroki i od nas samych zależy, jaką baterię wybrać. Czasem jednak niektóre rodzaje baterii wymagałyby od nas zbyt dużej ilości przeróbek w łazience, np. zmieniając nagle baterię ścienną na wolno stojącą. Taka operacja może być bardzo utrudniona, a przy tym kosztowna, bowiem całą instalację ścienną należałoby przenieść na podłogę. Nie zawsze taka opcja jest możliwa, ale na szczęście producenci armatury zadbali o to, abyśmy mieli w czym wybierać i dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s