Wiata garażowa – zagadnienia prawne

Definicja wiaty

W ustawodawstwie nie znajdziemy definicji wiaty, ale przyjmuje się, że jest to budowla lekkiej konstrukcji z zadaszeniem, mająca maksymalnie trzy ściany, z fundamentem lub bez. Wiata może być wiatą ogrodową, rekreacyjną, gospodarczą lub garażową, jednak w ostatnim przypadku będzie to zadaszone miejsce postojowe dla samochodów, którego dotyczyć będzie inny reżim prawny.

Budowa wiaty – wymogi prawne

Ostatnia duża nowelizacja ustawy Prawo budowlane w art. 29 ust. 1 pkt 2c wprowadziła możliwość budowy wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe bez pozwolenia na budowę, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki.

Jeśli zatem spełnione zostaną warunki z tego przepisu, to do budowy wiaty nie będzie konieczne ani pozwolenie na budowę, ani też zgłoszenie o zamiarze wybudowania takiego obiektu na działce. W związku z tym nie obowiązują w tym wypadku również reguły ustalające posadowienie tych obiektów budowlanych w konkretnych odległościach od granic działki.

Warunki, które muszą być spełnione są trzy:

  1. wiata nie może przekraczać 50 m2 powierzchni zabudowy,
  2. nie może być wiat więcej niż dwie na każde 1000 m2 powierzchni działki,
  3. wiata musi być usytuowana na działce, na której znajduje się już budynek mieszkalny lub jest ona przeznaczona na budownictwo mieszkaniowe .

Budowa wiaty garażowej jako miejsca postojowego dla samochoów osobowych

Inaczej sprawa się ma w przypadku, gdy wiata ma być miejscem postojowym dla samochodu osobowego. Wówczas obowiązuje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych  jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 19 tego rozporządzenia wiata garażowa powinna być usytuowana w odległości 7 metrów od  okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym i 3 metry od granicy działki budowlanej. Jeśli chcielibyśmy taką wiatę postawić bliżej granicy, trzeba byłoby wnioskować o PnB do urzędu.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Wiata garażowa – zagadnienia prawne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s