Budowa domu prefabrykowanego z ciężkiego szkieletu drewnianego

Etapy budowy domu prefabrykowanego:

   1. Fundamenty dla domu szkieletowego prefabrykowanego KVH

Pierwszym etapem przy budowie domu są prace ziemne i fundament. Przy budowie domu prefabrykowanego najlepszym rozwiązaniem jest wylanie płyty fundamentowej, o której już pisałam tutaj. 

   2. Budowa ścian zewnętrznych – dom prefabrykowany szkieletowy

Ściany w domu prefabrykowanym, jak sama nazwa wskazuje są tworzone od podstaw w fabryce. Tam są idealnie, co do mm wymierzone, wszystkie warstwy ocieplenia i izolacji są w odpowiedni sposób ułożone, a mostki termiczne fabrycznie eliminowane (oczywiście nie wszystkie, bo część rzeczy trzeba już zdziałać na samej budowie). Drewno użyte do konstrukcji szkieletu jest specjalnie sprowadzane zazwyczaj ze Szwecji lub Austrii. W naszym domu niektóre belki opieczętowane są szwedzkimi znacznikami, a inne austriackimi. Mamy zatem czarno na drewnianym skąd pochodzi drewno. O drewnie KVH pisałam więcej tutaj.

Ściany przyjeżdżają tirem gotowe do montażu. Na tym etapie niezbędny jest dźwig, który będzie przenosił gotowe elementy na fundament oraz sprawna ekipa montażystów, którym na placu budowy niezbędny jest prąd. Ekipa rozkłada się z rusztowaniami i całym sprzętem i przystępuje do montażu.  Ten etap budowy trwa niecały dzień roboczy. Ściany montowane są do fundamentu specjalnymi kotwami i śrubami.

IMGP3670
Budowa domu prefabrykowanego

   3. Budowa ścian wewnętrznych w domu prefabrykowanym

Ten etap jest zasadniczo taki sam jak poprzedni i zazwyczaj zamontowanie ścian wewnętrznych w domu kończy pierwszy dzień na budowie. Wszystkie ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne montowane są tak samo.

IMGP3679
Wnętrze budynku prfabrykowanego po zamontowaniu ścian zewnętrznych i kilku wewnętrznych

   4. Budowa konstrukcji dachu w domu prefabrykowanym.

Ten etap jest w zasadzie taki sam jak na każdej inne budowie. W zależności od typu więźby dachowej, czy będą to gotowe wiązary dachowe np. MITEK, czy więźba budowana tradycyjnie, ale z drewna kvh. Jeśli wiązary są prefabrykowane, to dźwig po kolei przenosi gotowe elementy konstrukcji dachu na dom. Na tym też etapie składane są ściany na piętrze lub poddaszu domu o ile jest ono użytkowe. Wiązary są montowane, wzmacniane, układana jest podłoga na poddaszu i kończy się kolejny, drugi dzień budowy.

20160510_110743
Układanie wiązarów Mitek

   5. Układanie dachu

Na kolejnym etapie przygotowywany jest dach pod dany rodzaj wierzchni. Może to być każdy rodzaj dachu-blachodachówka, gont, dachówka ceramiczna czy betonowa. Tutaj nie ma ograniczeń. (W niektórych domach szkieletowych kanadyjskich, ze względu na ich lekką konstrukcję, dachówka może okazać się zbyt ciężka.) Po skończonych pracach dachowych orynnowanie. W międzyczasie następuje budowa komina, o ile jest w danym domu potrzebny.

20160517_163721
Układanie dachówki

   6. Stolarka okienna i drzwiowa

Po około tygodniu prac na budowie, można zamknąć dom. Ekipa montuje okna i drzwi (na tym etapie najlepiej jeśli byłyby to drzwi techniczne, a nie finalne, bowiem mogą się zdarzyć nieprzewidziane usterki podczas dalszych prac budowlanych). Montowane są również parapety zewnętrzne.

20160520_181047
Belki nad gankami z drewna BSH. W dachu widoczny wybudowany komin systemowy do piecokominka

   7. Ocieplenie domu  i elewacja

Jaka izolacja używana jest do ocieplenia domu prefabrykowanego, to zależy od firmy wykonawczej i inwestora. W naszym wypadku jest to styropian grafitowy EPS 032 o grubości 15 cm. Jeśli do ocieplenia używany jest styropian, to nie może być on klejony do płyt OSB w całości, tylko powinien być „nastrzeliwany”. Chodzi o to, aby między OSB a styropianem była maleńka przerwa, na wypadek, gdyby dom z wewnątrz oddawał wilgoć. Dzięki tej szczelinie wilgoć uwolniona zostaje na zewnątrz, w przeciwnym wypadku ściany pod styropianem mogłyby zacząć gnić. Styropian może też być ryflowany. Innym rozwiązaniem jest też położenie ocieplenia budynku materiałem paroprzepuszczalnym, czyli wełną mineralną elewacyjną. Po ociepleniu następują roboty tynkarskie, nanoszenie warstw podkładu pod tynk wraz z siatką i modelowanie ewentualnych prac dekoratorskich, np ramek wokół okien. Po wybraniu koloru i rodzaju tynków i ich naniesieniu na budynek, dom jest gotowy z zewnątrz.

20160524_193408
Dom prefabrykowany po wstępnych pracach tynkarskich

   8. Instalacje wewnętrzne

Instalacje wewnętrzne mogą w zasadzie zostać ułożone w międzyczasie prac zewnętrznych, a przynajmniej niektóre, jak montaż wentylacji mechanicznej, ale na temat instalacji będą osobne wątki.

Instalacja wod-kan, Instalacja elektryczna i odgromowa, Instalacja wentylacji z rekuperacją, Instalacja grzewcza.

Po ok. 1-2 tygodniach prac, dom jest w stanie surowym zamkniętym i gotowy z zewnątrz. Niesamowita szybkość prac, do których nie jesteśmy tradycyjnie przyzwyczajeni, ale może czas to zmienić? Bo przecież szkoda życia na czekanie 🙂

IMGP6528IMGP6556k

 

Reklamy

2 myśli w temacie “Budowa domu prefabrykowanego z ciężkiego szkieletu drewnianego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s