Kominek w domu energooszczędnym

Kolejne wyzwanie przed nami albo właściwie już za nami.

Zawsze marzyliśmy o kominku w domu, o widoku palącego się drzewa zimą i cieple domowego ogniska. Dlatego też wybierając projekt domu, nie mogło w nim zabraknąć tego ważnego dla nas elementu. Wtedy nie zastanawialiśmy się jak to jest mieć kominek w domu energooszczędnym, a okazało się, że nie jest to wszystko takie proste.

Jaki kominek w domu energooszczędnym lub pasywnym?

Jeśli tak jak ja, marzycie o kominku we własnym domu i za żadne skarby nie chcecie z niego rezygnować, to należy po prostu go dopasować do potrzeb naszego budynku.

Do tej pory kominki, a właściwie wkłady kominkowe były dla nas tym cenniejsze, im większą miały moc – 10 kW toż to maleństwo, najlepiej, żeby miało ze 20 kW ;). W domu takim jak nasz, rozpalając w kominku tego typu, po chwili bylibyśmy ugotowani, musielibyśmy szybko w nim wygaszać ogień i otwierać okna, a chyba nie o to nam chodzi.

      1. Kominki tradycyjne

  • wkład kominkowy o małej mocy

Na szczęście branża kominkowa również idzie do przodu i wiele firm produkuje wkłady kominkowe do domów o niskim zapotrzebowaniu na energię. Takie kominki mają moc do max 6 kW, wyposażone są w podwójne lub potrójne szyby i raczej są niewielkich rozmiarów, np. BEF Passive albo Spartherm itp. Jest także możliwość w niektórych firmach, aby wkład kominkowy doposażyć w dodatkową szybę, która będzie oddawała mniej ciepła do pomieszczenia, np. UNICO.

  • zamknięta komora spalania

Od tego w zasadzie powinniśmy zacząć. W domach wyposażonych w wentylację mechaniczną z rekuperacją nasze kominki muszą mieć zamkniętą komorę spalania i doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Dlatego bardzo ważne jest już na etapie projektu uwzględnienie dodatkowego dolotu powietrza z zewnątrz, specjalnie dla kominka. Kominek nie może czerpać powietrza z pomieszczenia, tak jak to jest w tradycyjnych kominkach, a musi mieć swoja własną czerpnię powietrza wyprowadzoną spoza budynku.

   2. Kominki -ciepła zabudowa/ zabudowa akumulacyjna

Kolejnym sposobem na kominek jest zmiana jej zabudowy, z typowej – izolacyjnej na -akumulacyjną. W takim wypadku zabudowujemy kominek materiałami o dobrej przewodności cieplnej, które potrafią akumulować ciepło. Dzięki temu zabudowa powoli się nagrzewa, akumuluje w sobie możliwie dużo ciepła oddając je później powoli do pomieszczenia. Taka zabudowa pozwala nam na nieprzegrzanie się w naszym domu, a dodatkowo ciepło przez dłuższy czas będzie utrzymywane na podobnym poziomie.

Ciepłe obudowy możemy zamówić indywidualnie albo zakupić gotowe akumulacyjne obudowy np. KWLINE. Gotowe na pewno będą tańsze, ale niekoniecznie mogą odpowiadać naszej estetyce, jest to jednak sposób godny uwagi i przemyślenia.

Można również z takiego kominka zrobić piękny akumulacyjny piec kaflowy, ale koszty już są wtedy naprawdę wysokie.

     3. A może piecokominek lub kominek wolnostojący?

Takie urządzenia są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, szyba oddająca ciepło również jest niewielka, może być także podwójna lub potrójna i posiadają niewielką moc. Są zatem przystosowane do domów energooszczędnych, (pamiętajmy jednak, że zawsze musimy mieć osobne doprowadzenie powietrza z zewnątrz i zamknięta komorę spalania, niezależnie od tego czy będzie to kominek tradycyjny czy wolnostojący, czy też będzie to piec kaflowy.)

Kominki wolnostojące możemy znaleźć w ciekawych kształtach i wzorach, nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych, obłożone kamieniem, ceramiką lub kafelkami. Taki piecyk może mieć również zdolność akumulacyjną, jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla kominków tradycyjnych, a szeroki wybór modeli może nas skutecznie skusić. Przykładem mogą być piecokominki firmy ROMOTOP .

Podsumowanie

Co jest zatem ważne w kominkach do domów energooszczędnych i pasywnych?

  • niewielka moc urządzenia grzewczego dostosowana do zapotrzebowania budynku na ciepło, średnio ok. 2-7 kW
  • wielkość szyby i ich ilość, to właśnie przez szybę oddawane jest najwięcej ciepła do wnętrza, dlatego powinna być ona niewielka i najlepiej podwójna lub potrójna
  • zamknięta komora spalania z dolotem powietrza z zewnątrz
  • ewentualnie zdolności akumulacyjne

Nasz wybór

Zanim zaczęliśmy szukać kominka do naszego domu, nie mieliśmy pojęcia, że musi spełnić aż tyle wymagań. Marzył mi się spory kominek, z dużym przeszkleniem w obudowie portalowej. I dałoby się to zrobić, musielibyśmy poszukać wkładu kominkowego o niewielkiej mocy, ale już niezbyt dużym przeszkleniem najlepiej podwójnym lub potrójnym, do tego portalowa obudowa na zamówienie.  Tak by pewnie było, gdyby nie to, że zakochaliśmy się właśnie w piecokominku, który widzieliśmy poszukując odpowiedniego wkładu kominkowego. Lubimy tradycyjny, klasyczny wystrój wnętrz i do tej pory takie kominki wolnostojące kojarzyły mi się bardzo nowocześnie.

Nasz wybór padł na piecyk kominkowy kaflowy ROMOTOP malaga z możliwością akumulacji ciepła i podłączeniem przewodu spalinowego z tyłu piecyka. Do wyboru mamy spory kolornik kafli, które mogą być błyszczące lub matowe.

Piecyk sprawdza się u nas w domu znakomicie. Bardzo łatwo się w nim rozpala, dorzucamy drewno lub brykiet raz na kilka godzin. Potrafi ogrzać cały nasz 140m2 dom, a dodatkowo przez kilka godzin trzyma zakumulowane ciepło. Nie spodziewaliśmy się, aż takiego świetnego efektu kupując piecyk. Jesteśmy z niego mega zadowoleni i polecamy wszystkim taką alternatywę 🙂 A Wy jakie macie doświadczenia w tym temacie?

IMGP5896

Pozdrawiamy, PapierowyDom

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Kominek w domu energooszczędnym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s