Zmiana rodzaju fundamentów w zatwierdzonym projekcie

Zmiana ław fundamentowych na płytę fundamentową

W większości projektów domów, budynki posadowione są na ławach fundamentowych. W przypadku kiedy inwestor stwierdzi, że chce zmienić rodzaj fundamentów z ław na płytę fundamentową, nie stanowi to większego problemu. W projektach gotowych załączane są zgody na zmiany projektowe. Możliwe są dwie sytuacje.

  • Zmiana technologii budowy fundamentu przed pozwoleniem/zgłoszeniem budowy.

W tym wypadku zgłaszamy się z naszym projektem oraz zgodą na zmiany do projektanta, który zmienia projekt ław fundamentowych na płytę fundamentową. Po dokonaniu zmian, z gotową dokumentacją udajemy się do urzędu i po zatwierdzeniu, budujemy wg ustalonego projektu.

  • Zmiana rodzaju fundamentu po zatwierdzeniu projektu.

W tej sytuacji, zgodnie z art. 36a ustawy Prawo budowlane, zmiany konstrukcyjne i szczegóły rozwiązań technicznych nie stanowią istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu, zatem nie ma potrzeby zmiany decyzji zatwierdzającej budowę. Natomiast w takiej sytuacji projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia. Zmianę wpisuje się w dzienniku budowy.

Kiedy zmiana w projekcie będzie istotna ?

Zmiany istotne wymagają zmiany decyzji zezwalającej na budowę. Zmiana będzie istotna, gdy dotyczy:

  1.  zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
  2. charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
  3. zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
  4. zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
  5. ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
  6. oraz gdy wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

Zatem jeśli zmieni nam się powierzchnia zabudowy, długości lub szerokości budynku, kubatura – zgodnie z art. 36a ust. 5 Pr.Bud., to wówczas zmiana decyzji jest obowiązkowa.

W przypadku, gdy budowa odbywa się na zgłoszenie, a w trakcie prac będzie konieczne istotne odstąpienie od zgłoszonego projektu budowlanego, to jest to dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę dotyczącej całego zamierzenia budowlanego.

zmiany istotne

Natomiast sama zmiana technologii przy zachowanych parametrach będzie zmianą nieistotną, należy jednak zawsze pamiętać o odpowiednich wzmiankach w dzienniku budowy i dołączeniu odpowiednich rysunków i opisów do projektu budowlanego.

Reklamy

One thought on “Zmiana rodzaju fundamentów w zatwierdzonym projekcie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s