Przyłącze energetyczne budynku – ku przestrodze

Budowa na zgłoszenie

W związku z tym, że nasza budowa odbywa się na zasadzie zgłoszenia budowy, a nie pozwolenia na budowę, nie musieliśmy mieć na działce przyłączy mediów, ponieważ budowa na zgłoszenie jest niezależna od przyłączy.

wiatraki
Kiedyś zbuduję sobie własną elektrownię 🙂 Fot. all rights reserved

Przyłącza

Wodociągi – wodę podciągnęliśmy sobie już w tamtym roku. Byliśmy o tyle w komfortowej sytuacji, że nie trzeba było żadnych zgód, ani projektów instalacji itp. Po prostu przyjechała ekipa, troszkę pokopała w ziemi, przeprowadziła rurkę i jest. Jak dom stanie wystarczy, że się do rurki podłączymy, zgłosimy ten fakt wodociągom, licznik i voila.

Kanalizacja – ze względu na brak możliwości przyłączenia się do miejskiej kanalizacji (mimo wcześniejszych zapewnień w warunkach zabudowy, że przyłącze jest możliwe) będziemy budowali przydomową bio-oczyszczalnię ścieków z drenami rozsączającymi na działce. Właściwie to się cieszę, bo mimo troszkę większego kosztu inwestycyjnego, koszty eksploatacyjne są wręcz znikome w porównaniu z kosztami miejskiej kanalizacji. W efekcie wyjdziemy na swoje. Ale co do samej instalacji jeszcze nie mogę nic powiedzieć, bo nie jesteśmy nawet w trakcie jej budowy.

Energia elektryczna – i tu mamy niespodziankę przed, którą przestrzegam innych. Nie spodziewaliśmy się, że zakład energetyczny wydając warunki przyłącza ma aż półtora roku czasu na budowę linii energetycznej do domku jednorodzinnego od momentu podpisania przez nas umowy. Dokładnie 1,5 roku, prąd ma być nie później niż we wrześniu 2017 roku. Nie wiadomo czy do tego momentu dożyję czekając na upragniony prąd. I nie to, żeby to jakieś trudne warunki, przekopywanie się przez sąsiadów, nietypowe oddziaływanie, brak prądu w okolicy, czy jakieś inne przesłanki- nie. Prąd jest blisko, bezproblemowo, bez sąsiadów i innych trudnych zagadnień, ale cóż wrzesień 2017. Po otrzymaniu umowy z takim terminem wykonania, jak najszybciej pobiegliśmy do energetyka, w celu zdziałania czegokolwiek. Tam nam powiedziano, że ponieważ problemów faktycznie tutaj żadnych nie ma, to możliwe jest, że za pół roku prąd się pojawi. Pożyjemy zobaczymy. W każdym bądź razie pierwsze co radzę zrobić na działce, to podpisywać umowy na dostawę prądu.

Ewentualnie wrócimy do życia przy świeczkach, kominku z grillem i lampie naftowej. 🙂

Reklamy

2 myśli w temacie “Przyłącze energetyczne budynku – ku przestrodze

 1. Witam! Zainteresował mnie Państwa blog, w niedalekiej przyszłości na pewno przydadzą mi się informacje zawarte tutaj 🙂 Mam pytanie odnośnie przyłączy na działce. Ile to wszystko kosztowało? Formalności urzędowe, podłączenie wszystkiego przez fachowców i ewentualne materiały? Z narzeczonym zastanawiamy się czy lepiej kupić działkę nieuzbrojoną i uzbrajać ją samemu czy taką już ze wszystkimi przyłączami/mediami?
  Pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy! 🙂

  Polubienie

  1. Odpowiem zgodnie z prawdą- to wszystko zależy. Jeśli działka jest nieuzbrojona w dobrej cenie, a w pobliżu są media, to warto taka działkę kupić. Podłączenie mediów może być bardzo kosztowne. Same formalności urzędowe kosztowały nas w sumie ok. 5000 zł (geodeta, mapy, projekty itp). Przyłącze wody z odległości 200 m wyceniono na 20 tys zł! (ale to również zależy od zakładu wod-kan, czy robi to prywatna firma itd). Kanalizację z odległości 60 m wyceniono na 6-7 tys. Natomiast cena za przyłącz prądu z odległości do 200 m jest stała i u nas wynosi 1500 zł (PGE)
   Zatem jeśli media są w odległości nie większej niż 200 m, to faktycznie kupno działki w dobrej cenie może się opłacać, w innych wypadkach trzeba to dokładnie przekalkulować.
   Pozdrawiamy

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s