OZC czyli obliczenie zapotrzebowania na ciepło

Policz sobie OZC

Często na forach spotykałam się z wyrażeniem „policz sobie OZC”. Skoro tak podpowiadają tzn., że coś w tym musi być. OZC to skrót od Obliczenie Zapotrzebowania na Ciepło danego budynku. Po co nam takie obliczenie? A no po to, żebyśmy wiedzieli ile nasz budynek potrzebuje energii, aby w domu było ciepło i co możemy zrobić i ulepszyć, żeby to zapotrzebowanie było jak najmniejsze. Warto zrobić takie obliczenie u kogoś, kto się tym zajmuje. Koszt takiego OZC to ok. 300 zł/400 zł, a dzięki niemu możemy dowiedzieć się jak oszczędzić na eksploatacji budynku montując odpowiednie materiały czy instalacje obniżające zapotrzebowanie na ciepło.

Co ma wpływ na ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku?

  • oczywiście wielkość budynku, jego wysokość, szerokość, wielkość dachu;
  • ocieplenie budynku czyli termoizolacja ścian oraz dachu i podłogi;
  • ilość otworów okiennych i drzwiowych oraz ich usytuowanie względem stron świata (więcej okien na południu, mniej na północy);
  • ilość osób zamieszkujących budynek;
  • rodzaj wentylacji – grawitacyjna czy mechaniczna;
  • sprawność urządzenia grzewczego i jakie są jego straty (straty czyli różnica między energią końcową a energią użyteczną.Dla przykładu kocioł na eko groszek ma sprawność ok. 80%, kocioł gazowy ok. 85%, ogrzewanie elektryczne sprawność 100% );

Zamontowanie instalacji wentylacji mechanicznej z duża sprawnością może zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło nawet o 50%, jest to raczej graniczna ilość, ale faktycznie rekuperacja zamontowana w domu może znacząco wpłynąć na nasze rachunki.

Polecam również tak dla własnej wiadomości i satysfakcji sprawdzenie OZC na tej stronie, gdzie znajduje się bardzo ciekawy kalkulator HeatMaster, który obliczy nam OZC (oczywiście nie jest to dokładne wyliczenie), pokaże, gdzie mamy najwięcej strat ciepła i co możemy zrobić, aby zmniejszyć potrzebną ilość energii.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s