Wybieramy drzwi

Na działce nie ma nawet fundamentów, a my już musimy wybrać drzwi zewnętrzne, nie tylko drzwi, ale też okna, ich kolory, parapety, podbitki, rynny… Takie są uroki domu budowanego szybko, dla mnie to zaleta – rach ciach trzeba wybrać i koniec.

Wybór drzwi zewnętrznych

Zatem jeśli chodzi o drzwi ich energooszczędność nie jest już tak istotna, przez drzwi nie ucieka tak wiele ciepła, jak przez okna(przede wszystkim dlatego, że są zazwyczaj tylko jedne). Każde zrobione dobrze drzwi dostępne na rynku renomowanych firm będą się sprawowały dobrze.

Najczęściej wchodzimy drzwiami zewnętrznymi do wiatrołapu, który jak sama nazwa wskazuje, wyłapuje chłodne powietrze. Również dlatego jedne drzwi wejściowe do domu nie wyziębią go nam za bardzo. Wiatrołapy w domach to bardzo pożyteczne pomieszczenie, dlatego nie radzę z niego rezygnować. Jego brak rzeczywiście może wpłynąć w znaczący sposób na wychłodzenie naszego domu.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele firm oferujących całą gamę dobrych jakościowo drzwi, czy to drewnianych, czy metalowych o różnych grubościach 68cm, 78cm, 88 cm, antywłamaniowych o dobrych parametrach akustycznych.

My postawiliśmy na drzwi drewniane dębowe z firmy Agmar. Właściwie nie braliśmy innych pod uwagę, bo te nam się spodobały już pół roku temu na targach budowlanych. Porządnie wykończone, bardzo ładna stylistyka i różnorodność wzorów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na żywo pięknie się prezentują. Ważne było dla nas, żeby były drewniane i miały szybkę- niewielką (jako wziernik) oraz żeby były symetryczne. Śmieją się, że wszystko muszę zaplanować wcześniej i nawet drzwi dobrać pod wianek świąteczny, ale to prawda. Stwierdziłam, że drzwi muszą być symetryczne, bo jak będę chciała na nich powiesić ozdobę świąteczną, to też się musi ładnie prezentować. I oto one:

Drzwi dębowe Agmar Neso

Wybór okien

O oknach już trochę wspominałam. Wybraliśmy 6 fixów, ze względu na energooszczędność, reszta normalna rozwierno-uchylna. Okna mają być białe od wewnątrz oraz od zewnątrz i z dobrymi parametrami. Firma okien została narzucona przez wykonawcę, bowiem oni polecają te okna jako świetnej jakości i spełniające wymagania energooszczędności. (Ug= 0,5, a średnio Uw= 0,83W/m2K) Natomiast okna dachowe będą Fakro – chyba najlepsza firma w swoim rodzaju.

Podbitka

Podbitka domu po części drewnianego również będzie drewniana, ale pomalowana na biało Sadolinem- taką mamy wizję. Mam nadzieję, że to ładnie wyjdzie, bo bardzo podobają nam się domy z białą podbitką. Z racji tego również okna i parapety zewnętrzne są białe. Jak to wyjdzie w użytkowaniu, to się okaże. Oczywiście od razu odezwało się mnóstwo przeciwników takiego rozwiązania, że zaraz wszystko będzie brudne i brzydkie, ale użytkownicy  białych podbitek chwalą sobie, a czyszczenie podobne jak przy każdym innym kolorze – pajęczyny trzeba po prostu zbierać. Dla przykładu:

 

żródło

Dach i rynny

Dach zgodnie z ofertą wykonawcy ma być pokryty dachówką betonową firmy Braas. Dachówka betonowa jest bardzo trwała, odporna na warunki atmosferyczne, a ponadto „Niezależny Instytut Ekologii (Öko-Institut e.V.) z Fryburga w swojej rozprawie dowiódł, że z punktu widzenia ochrony środowiska dachówki betonowe są rozwiązaniem lepszym niż dachówki ceramiczne” – zawsze to coś.

Do nas należało wybrać tylko kolor i kształt dachówki. Nasz wybór to dachówkę romańską w kolorze grafit. Zanim dokonaliśmy wyboru, pojeździliśmy po okolicy w celu obejrzenia dachów na żywo z różnych rodzajów dachówek, bo jednak zdjęcia w w komputerze nie oddają dokładnie rzeczywistości. Co się u nas potwierdziło, bo przeglądając zasoby internetu wybraliśmy inny rodzaj dachówki, a oglądając w realu zupełnie inny. Dlatego przed wyborem, konieczna wycieczka „po dachach”, oczywiście wzrokiem po dachach 😉

Natomiast rynny również w kolorze grafitowym dopasowanym do dachu.

Na razie tyle wyborów, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny domu. Jeśli coś będzie się zmieniać, będę sukcesywnie uzupełniać.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s