Jak zaoszczędzić przy budowie domu prefabrykowanego

Koszt domu stawianego w całości przez wykonawcę musi się zmieścić w cenie przez niego zaoferowanej, więc choćby wyszły jakieś nieprzewidziane koszty dla budującego, to musi on się zmieścić w ustalonej kwocie.

Natomiast my nie mamy zbyt wielkiego wpływu na cenę domu, ale możemy wprowadzić pewne rozwiązania, które sprawią, że koszt całościowy będzie mniejszy.

Na czym możemy oszczędzić przy budowie?

  • Zrezygnujmy z balkonów – balkony są dobre jeśli mieszkamy w bloku, bo jest to nasz jedyny kawałek „podwórka”, ale w domu jednorodzinnym balkony się nie sprawdzają. Mamy przecież zazwyczaj taras, mamy podwórko i tam wychodzimy, żeby odpocząć na świeżym powietrzu, czy powiesić pranie. Balkon to dodatkowy koszt w budowie (podraża konstrukcję), a także spory dodatkowy koszt wykończenia (barierki, tralki, płytki mrozoodporne itd.) Wiem z doświadczenia, że balkon w domu jest praktycznie nieużywany.
  • Bryła budynku – im bardziej skomplikowana, tym droższa. Podobnie z dachem, czterospadowy z jaskółkami= sporo droższy. Poza tym każdy dodatkowe załamanie, wykusz itp. tym mniej energooszczędny. To nas przekonało do wyboru domu o prostej bryle z dachem dwuspadowym, jednak my nie do końca tak oszczędni, bo wykusz mamy 😉
  • Okna – z okien nie zrezygnujemy, ale często w projektach gotowych, okien jest co nie miara i niekoniecznie są one w takiej ilości potrzebne. My zrezygnowaliśmy z 5 okien w tym 3 dachowych. Okna to punkty w naszym budynku przez które ucieka mnóstwo ciepła, dlatego należy się nad nimi dobrze zastanowić. Od strony północnej okien powinno być jak najmniej, od południowej więcej, bowiem przez okna z tej strony uzyskujemy ciepło ze słońca. Zminimalizujmy ilość okien dachowych, dziura okienna w dachu, to niestety również spore straty ciepła. W naszym projekcie w każdym pokoju na poddaszu były po dwa okna dachowe + okno dachowe nad schodami + jako drugie, okno dachowe w łazience. W każdym pokoju zostawiliśmy po jednym oknie dachowym, jako drugie jest okno ścienne, a w łazience zostawiliśmy tylko jedno okno ścienne (zupełnie wystarczające jak na łazienkę), przy schodach również zrezygnowaliśmy z okna dachowego na rzecz ściennego.
  • Oszczędność na oknach fix – z jakości okien rezygnować nie powinniśmy, powinny być energooszczędne, bo to zaowocuje oszczędnościami w eksploatacji domu. Jednak niektóre okna mogą być wybrane w systemie fix, czyli nieotwierane. O ile na piętrze byłoby to raczej niewygodne, tak na parterze w niektórych miejscach jak najbardziej zasadne. Okna fix są sporo tańsze, nawet 50%, dlatego już na etapie realizacji zaoszczędzimy, a ponadto posiadają lepszy współczynnik przenikalności cieplnej i są jeszcze bardziej oszczędne. My postanowiliśmy wstawić 6 fixów na dole.
  • Jeśli mamy zamiar mieć dom o bardzo dobrych parametrach energetycznych, to może warto zastanowić się nad najczystszym i tanim w instalacji ogrzewaniu, ogrzewaniu prądem. Wszyscy mówią, że zwariowaliśmy chcąc grzać prądem, ale zapotrzebowanie naszego domu na energię ma być niewielkie, więc również zużycie prądu nie powinno przekraczać monstrualnych sum. Mamy od dawna przekonanie, że grzanie prądem jest drogie, bo faktycznie tak jest, gdy mamy stary nieocieplony dom i stare systemy grzewcze. Obecnie mamy trochę inne technologie grzewcze niż kiedyś, a zaoszczędzone pieniądze dzięki zrezygnowaniu z budowy komina oraz drogiej instalacji grzewczej możemy przeznaczyć na rachunki. Brak komina i instalacji CO to zaoszczędzone ok. 50 000 zł, co na kilkanaście lat rachunków za prąd starczy. Dzięki temu mniejszy kredyt, mniej odsetek = oszczędność. A w perspektywie możliwość założenia instalacji fotowoltaicznej, dzięki której można zmniejszyć rachunki do minimum. Z kominka jednak nie rezygnowaliśmy, więc jeden komin jest, bo uwielbiamy klimat domowego ogniska 🙂

Jeszcze jeden mały szczegół. Budowa domu prefabrykowanego trwa bardzo krótko, do trzech miesięcy, więc dużo krócej musimy opłacać nasze obecne mieszkania, prowadząc równocześnie budowę. Zazwyczaj nie bierzemy tego pod uwagę, ale jeśli budujemy dom przez 24 miesiące i w tym czasie opłacamy najem w okolicach 1000 zł, to przez dwa lata mamy sporą sumkę 24 000 zł, jeśli budowa skraca nam się do 6 miesięcy(dom gotowy do zamieszkania), to na najmie oszczędzamy 18 000 zł. Prawda, że zawsze coś?

 

 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Jak zaoszczędzić przy budowie domu prefabrykowanego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s