Jak wybrać odpowiednią firmę wykonawczą?

Szukamy wykonawcy

Przepisu na znalezienie firmy idealnej, która wybuduje nasz dom, nie ma. Najważniejsze jednak to szukać i nie zniechęcać się.

Poszukiwanie wykonawcy, który wybuduje takiego typu dom nie jest rzeczą łatwą ani małą. Musimy znaleźć kogoś, komu możemy zaufać prawie na 100%, bo w takiej budowie niewiele od nas zależy. Gotowy dom przecież przyjeżdża, składany jest w 3 dni i tadam – stoi. Nie chcielibyśmy przecież później nie móc w nim mieszkać przez jakieś usterki, których wykonawca nie kwapi się naprawić. Zdarzają się budowy, które są kompletną klapą, i co z tego, że gwarancja i rękojmia za wady, skoro może się okazać nagle, że nie mamy gdzie mieszkać. Dlatego tak ważne jest znalezienie fachowego wykonawcy, który ma doświadczenie i przykłada się do tego co robi.

Kilka wskazówek, co powinniśmy zrobić przed wyborem wykonawcy „idealnego”

  1. Na początek zapoznajmy się z technologią, jak wyglądają przekroje ścian, stropów, z czego to jest złożone itd. Jest to ważne, żebyśmy wiedzieli, co porównywać u różnych firm.
  2. Pojedźmy do firmy, porozmawiajmy z ich fachowcami, zobaczmy domy pokazowe. To jest najlepsza weryfikacja. Jeśli ludzie wiedzą o czym mówią, potrafią odpowiedzieć praktycznie na każde nasze pytanie i są w stanie potwierdzić realnie swoje doświadczenie w domach pokazowych lub przykładowych innych inwestorów, to wykonawca ma olbrzymiego plusa. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a sami możemy ocenić, czy firma poważnie podchodzi do klienta.
  3. Rozsyłajmy zapytania ofertowe do wielu firm i róbmy porównania wszelkich parametrów, tzn. energooszczędność domu(współczynnik przenikania ciepła), rodzaj materiałów użytych w budowie, co zawiera się w cenie budowy, jakiego typu okna, dach, tynki zewnętrzne oraz ceny.
  4. Starajmy się skontaktować z osobami, które już w takim domu mieszkają i z nimi porozmawiać, takie opinie są bardzo cenne, jednak z doświadczenia wiem, że ciężko je uzyskać.

Sama robiłam porównania kilku firm. W ten sposób, w ostatecznym rozrachunku pozostało mi ich 6 i między, nimi toczyła się „walka”. Niektóre firmy już po samej ofercie odpadły, bowiem nie spełniały naszych oczekiwań.

Co było dla nas ważne przy wyborze.

1.

Cena

Zacznę od najmniej ważnych aspektów. Wbrew pozorom cena okazała się najmniej istotną cechą, choć oczywiście również była brana pod uwagę. Jednak należy uważać na pewne kruczki ofertowe. Sprawdzajmy co zawiera się w cenie, bowiem często tańsze oferty nie zawierają pewnych ważnych punktów:

  • transportu domu na plac budowy
  • adaptacji budynku pod dany system
  • wywozu śmieci, kontenera, toi toi
  • dźwig, rusztowanie, zakwaterowanie
  • schody wewnętrzne

Nie oznacza to, że brak tych elementów w cenie ma przesądzać o jakości oferty, po prostu pamiętajmy, aby te rzeczy doliczyć do ostatecznej ceny i dopiero porównywać.

2.

Ilość wybudowanych domów.

Duża ilość nie oznacza niestety dobrej jakości. Po drodze znaleźliśmy firmę, która w przeciągu dwóch lat wybudowała mnóstwo takich domów, po czym się zamknęła i do kogo w razie jakiegoś wypadku zgłaszać swoje roszczenia? Jeśli firma się przykłada do budowy i podchodzi do każdego inwestora indywidualnie, to nie jest w stanie wybudować w ciągu roku kilkudziesięciu domów (a zdarzały się takie firmy). Oczywiście większa firma, z większym zapleczem, będzie w stanie wyprodukować więcej, dlatego ważne jest zobaczenie na własne oczy firmy, jej hali produkcyjnej itd.

3.

Ilość lat na rynku.

Jeśli firma buduje już od kilkunastu lat, zatrudnia fachowców w swojej dziedzinie i nadal istnieje i buduje, tzn. że można jej zaufać. Firmy, które chcą szybko zarobić, szybko też się zwijają. Poza tym zdarza się, że firmy bankrutują ze względu na źle wykonane budynki, których właściciele domagają się napraw i odszkodowań.

4.

Jakość użytych materiałów.

Sprawdzamy z jakich materiałów budowane są ściany i stropy, i jak wygląda ich przekrój. Czym są ocieplone, jaka wełna, styropian. Czym dom jest wykończony wewnątrz – płyta k-g, fermacell, steico. Jakiego typu są okna- dwuszybowe, trzyszybowe? Jakość tych produktów również wpływa na cenę, dom wykończony płytą k-g będzie tańszy od np. płyty fermacell, ale to my musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co będzie dla nasz lepsze, co będzie odpowiadało naszym wymaganiom, co będzie zdrowsze, wytrzymalsze…

5.

Energooszczędność.

To był dla nas podstawowy parametr. Izolacyjność ścian, współczynnik przenikania ciepła – im niższy tym lepszy. W tym względzie nie chcemy oszczędzać, bo na energooszczędności naszego domu najbardziej nam zależy. Dom z dobrymi parametrami energetycznymi, będzie sporo tańszy w eksploatacji. Jest to ważny argument, choć nie za wszelką cenę, bowiem niektóre zastosowane systemy podrażając cenę budowy domu, mogą nam się nigdy nie zwrócić. Sprawdzajmy zatem przekroje ścian, jaka jest w nich grubość izolacji, ocieplenia, jakie okna zawierają się w oferowanej cenie.

Analizując to wszystko, dużo łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję. My w ten sposób zaczęliśmy miłą współpracę z naszym wykonawcą, który również po zakończeniu budowy jest stale z nami w kontakcie i rozwiewa wszelkie nasze wątpliwości lub rozwiązuje ewentualne problemy.

 

Jakie parametry będzie miał nasz dom, przedstawię w kolejnym poście.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s