Projekt idealny

Setki przewertowanych stron i katalogów…

Poszukiwania projektu domu, który odpowiadałby naszym potrzebom rozpoczęliśmy od szukania w internecie i powiedzmy, że ten projekt znaleźliśmy. Był to niewielki dom z dachem czterospadowym, trzema balkonami o powierzchni użytkowej 145 metrów. Mieliśmy pewne wymagania i wyobrażenia – minimum 3 sypialnie, spiżarnia, min. dwie łazienki, z poddaszem, spory przestrzenny salon, kominek itd.

Szukamy wykonawcy, który zrealizuje nasze marzenia o domu. Rozsyłamy zapytania ofertowe wraz z projektem do różnych firm wykonawczych w celu wyceny budowy domu. Okazało się, że nasz niewielki domeczek wcale taki niewielki nie jest, bo do powierzchni użytkowej nie zostały wliczone pomieszczenia zwane przynależnymi, tj. kotłownie, pralnie, suszarnie itp. Ponadto domy prefabrykowane mają cieńszą ścianę niż murowane i przez to również powierzchnia domu się zwiększała o kilka procent. W związku z czym wycena również była odpowiednio wysoka. Musieliśmy zmodyfikować nasz plan i poszukać innego projektu domu – mniejszego, mieszczącego się w naszych możliwościach finansowych.

Po drodze okazało się, że im więcej komplikacji i udziwnień w projekcie domu, tym będzie on droższy, a każde odstępstwo o zwartej bryły domu powoduje zmniejszenie energooszczędności. W związku z czym, jedna z firm wykonawczych zaproponowała nam wykonanie projektu indywidualnego, bowiem będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Zostanie skonstruowany specjalnie pod tę technologię, a co za tym idzie, w efekcie wcale nie będzie on droższy od projektu gotowego, który trzeba byłoby zaadaptować pod nasze wymagania oraz osobno pod technologię, co generowałoby dodatkowe koszty.

Stwierdziliśmy, że to nawet logiczne.  Każdy jednak chce sprzedać jak najlepiej swoje usługi, projekt indywidualny okazał się kwotowo nieosiągalny – ok. 15 tys. zł. Była to dla nas cena zaporowa na start. W kolejnej firmie przekonano nas, że lepiej kupić projekt domu gotowy, a oni go w cenie budowy domu zaadaptują pod technologię.

Po pewnych doświadczeniach już z tym związanych zmieniliśmy nasze wymagania dot. projektu, teraz miał on być faktycznie niezbyt duży ok. 120 m powierzchni użytkowej, z dachem dwuspadowym, bez balkonów, o dość zwartej bryle.

Projekt domu – koszty

Tak też zrobiliśmy. Sposób ten wyniósł nas sporo taniej :

  • projekt gotowy – 2350 zł (kupiony w promocji).
  • adaptacja pod nasze wymagania – 2000 zł
  • adaptacja pod technologię – 0 zł

Jak łatwo policzyć łączny koszt wyniósł nas 4350 zł, a nie 15 ooo zł.

Projekt domu – adaptacja

Chcieliśmy znaleźć projektanta, który dobrze i w miarę rozsądnej cenie dokonałby adaptacji naszego projektu. Poprosiliśmy naszą wybraną firmę wykonawczą, aby kogoś poleciła. Udaliśmy się do krakowskiego pana architekta z polecenia i tam zwaliło nas dosłownie z nóg. Dostosowanie naszego małego domku 6500 zł  (wykreślenie kilku okien i przesunięcie jednej ściany) Echhh czemu nie zostałam architektem?

Efekt jest taki, że szukamy projektanta u nas, w naszej małej mieścince, co okazało się świetnym wyjściem, bo za zmiany w projekcie, opinię geotechniczną, wszystkie urzędowe papierki, projekt zagospodarowania terenu i przygotowanie wszelkich potrzebnych papierów i uzgodnień do zgłoszenia budowy kosztowały nas 3500 zł, z czego 2000 zł sama adaptacja.

Dodatkowo koszt mapy do celów projektowych -1200 zł (zamiast 800zł, ale to już zupełnie inna historia).

bryza3_images_wd1

Nasz projekt to Bryza 3 z firmy MGprojekt z naniesionymi zmianami:

  • główne wejście-  w postaci ganku,
  • brak balkonu nad wykuszem, zamiast tego zadaszenie,
  • eliminacja komina w kotłowni ze względu na inna metodę ogrzewania,
  • usunięcie jednego okna na dole w sypialni, i trzech dachowych, dodanie jednego okna w ścianie na poddaszu, w taki sposób, że w każdym pomieszczeniu na górze jest okno ścienne
  • wejście do sypialni na parterze od strony holu, zmniejszenie łazienki na parterze z równoczesnym zwiększeniem holu – dzięki temu mamy dużą otwartą część dzienną
  • wejście do spiżarni z kuchni i zamiast słupka ściana (takie rozwiązanie ze względów technologicznych)

Tak było :

bryza3_images_rd1
źródło: http://www.mgprojekt.com.pl

 

A tak jest :

po zmianach

rzuty piętro

Niewiele zmian, ale dzięki nim pokój dzienny stał się obszerniejszy, połączony z holem i zyskał dodatkową ścianę obok kominka, zamiast otworu drzwiowego.

Natomiast pokoje na piętrze po lewej stronie są odrobinę większe, dzięki zlikwidowaniu kominów wentylacyjnych.

Natomiast dodanie ganku na elewacji frontowej nadało sielskiego klimatu domkowi, a o to nam chodziło.

elewacja północna

Konkludując, projektu idealnego nie ma. Zawsze znajdzie się coś, co mogliśmy zrobić lepiej i przewidzieć wcześniej, albo może się okazać, że coś było nam zupełnie niepotrzebne. I jest to niezależne czy będziemy mieli projekt gotowy, czy indywidualny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s