O technologii słów parę

Co to jest ciężki prefabrykowany szkielet drewniany?

Jak tylko słyszymy słowo szkielet, od razu nasuwa nam się myśl dom w stylu kanadyjskim albo równie dobrze dom z zapałek. Błąd. Kanadyjczyki również nie są z zapałek, ale faktycznie ich konstrukcja jest lekka, a u nas ostatnio takie wichry, że szkieleciaki u nas przegrały, właściwie jakoś nie braliśmy ich nawet pod uwagę.

Natomiast ciężki szkielet drewniany jest to konstrukcja z litego drewna kvh  (niem. KVH – Konstruktionsvollholz)ściąganego zazwyczaj ze Skandynawii, Niemiec. Jest to drewno, które cechuje:

 • wysoka wytrzymałość
 • jest suszone komorowo, co oznacza, że jego wilgotność nie przekracza ok. 15%
 • dzięki bardzo niskiej wilgotności nie potrzebna jest jego dodatkowa impregnacja chemiczna, jak w przypadku drewna z tartaku
 • podwyższona odporność ogniowa

Drewno i co dalej…

Budowa domu, ścian i wiązarów dachowych odbywa się w fabryce na podstawie przekazanego projektu. Wszystko wytwarzane jest w sposób niezwykle precyzyjny, pomiary poszczególnych elementów mierzone komputerowo. Jeśli dana ściana ma mieć 5678mm, to dokładnie tyle będzie miała, co w przypadku domów murowanych nie jest już takie pewne. Dzięki budowie elementów domu w fabryce, cechują się one doskonałą jakością i szczelnością, dzięki czemu w takim systemie można budować domy energooszczędne, pasywne, a także zero-energetyczne.

Konstrukcja ścian jest faktycznie szkieletowa, ale trochę inaczej niż w domach kanadyjskich, bowiem jest to szkielet o masywniejszej budowie, szerszym przekroju ścian, większym przekroju drewna konstrukcyjnego. Konstrukcja pokryta jest płytą osb od zewnątrz (może też być wewnątrz), a do strony wewnętrznej płytami zazwyczaj g-k, jednak w naszym przypadku są to płyty naturalne, ognioodporne płyty fermacell, zamiast zwykłych karton-gipsów od strony wewnętrznej.

Sporą przewagą tej technologi jest budowa ścian w ciepłych i suchych warunkach w fabryce, gdzie drewno i konstrukcja nie jest narażona na warunki atmosferyczne, w przeciwieństwie do kanadyjek.

Po wyprodukowaniu ścian, przywożone są one na plac budowy i składane, podobnie wiązary. Montaż domu trwa ok. 3 dni do tygodnia, oczywiście wszystko zależy od wielkości i konstrukcji budynku.

Wady i zalety domu prefabrykowanego

Zacznijmy od wad, które do tej pory znalazłam:

WADY

 • Cena – w przypadku niewielkiego domu jednorodzinnego, cena takiego domu jest na pewno trochę wyższa od ceny zwykłego domu murowanego. Na pewno jest wyższa od budowy domu systemem gospodarczym, a zazwyczaj tak ludzie budują. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że budowa tradycyjna trwa ok 2 lata, w tym czasie i tak gdzieś trzeba mieszkać i to mieszkanie opłacać. Sporo nerwów i czasu tracimy na poszukiwanie poszczególnych wykonawców,a jak coś zostanie źle wykonane, to szukaj i zmuszaj do naprawy.
 • Ciężko wybrać odpowiedniego wykonawcę w Polsce. Firm, które zajmują się budową tego typu domów jest coraz więcej, ale nie wiadomo, którą wybrać, żeby była solidna i nie zmyła się po kilku miesiącach od wejścia na rynek ( a takie też były). W końcu u nas to nowość i nie każdy budowlaniec się bezie na tym znał, a w zasadzie niewielu.
 • Niewiele opinii ludzi. Szukając potwierdzenia naszej decyzji dotyczącej technologii budowy próbowaliśmy się skontaktować z osobami, które taki dom już mają. Nie jest niestety to zadanie proste, bo w okolicy takiego domu nie ma nikt. Dotarliśmy jednak do kilku osób i wszystkie były zadowolone, a domy ich wyglądały super i wg właścicieli dobrze się sprawdzały w użytkowaniu. Z tego też powodu postanowiłam stworzyć tę stronę, aby przedstawić tę nieznaną nam technologię od środka, aby każdy mógł znaleźć informacje, na które ja kiedyś znaleźć odpowiedzi nie potrafiłam.

No to przejdźmy do zalet:

ZALETY

 • Szybkość budowy – budowa w fabryce trwa ok 2-3 miesięcy, na placu budowy do tygodnia. Wszystko wykonuje jedna firma, więc jakby coś się działo wiadomo do kogo się zwrócić. Nie musimy szukać kolejnych wykonawców do kolejnych etapów budowy. Dom wraz ze stolarką okienną i drzwiową, dachem i wykonaną elewacją stoi po kilku tygodniach, a my możemy szukać już wykonawców poszczególnych instalacji i wykończeń. Oczywiście jest możliwość zlecenia tego swojemu wykonawcy, ale my akurat wolimy to zrobić po swojemu.
 • Energooszczędność – bardzo ważny punkt. Na tym oszczędzać nie chcemy, bo dalsza eksploatacja i jej koszty często nie są brane pod uwagę przy budowie domu, a jest to bardzo ważne, szczególnie teraz, gdy z roku na rok wzrastają wymagania dotyczące energetyki domu.
 • Bardzo wysoka jakość wykonania elementów dzięki fabrycznej, precyzyjnej obróbce. Wszystko idealnie pasuje i ze sobą współgra. Szczelność połączeń poszczególnych warstw, wszelkie niedociągnięcia w projekcie wychwytywane są już na poziomie produkcji w fabryce.
 • Trwałość – dzięki wysokiej jakości materiałom użytym do budowy domu, odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Producenci zazwyczaj dają gwarancję 30 letnią na dom. Domy szkieletowe na świecie stoją nie od dziś i mają się bardzo dobrze.
 • Możliwość wybudowania w tej technologii każdego domu, od letniskowego do wielkiej skomplikowanej willi, czy rezydencji rodem z Kaliforni.

Większą ilość zalet i ewentualnych wad będę mogła przedstawić, gdy już dom zaczniemy użytkować, ale jeszcze trochę czasu przed nami.

Reklamy

3 myśli w temacie “O technologii słów parę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s